Citron vám může výrazně zlepšit trávení

Poruchy trávení jsou často spojovány s moderní společností, kdy si toho oproti předchozím generacím můžeme na jednu stranu daleko více dopřát, na stranu druhou se tak však vystavujeme riziku nepříjemných zdravotních potíží.

Poruchy trávení bývají často následkem chybných stravovacích návyků, kdy člověk častěji nebo dokonce pravidelně konzumuje mnohem větší množství potravin, než potřebuje, nebo kdy je strava příliš monotematická a chybí v ní složky důležité pro zdraví. Problémem může být také situace, kdy daná osoba zkonzumuje velké množství nevyhovující stravy přílišnou rychlostí a tělo se s tím nedokáže běžným způsobem vypořádat. Obdobné potíže mohou být vyvolány například také konzumací příliš ostrých jídel nebo nadměrnou konzumací alkoholu, kofeinu nebo sycených, slazených nealkoholických nápojů.

Výše uvedené poruchy se mohou projevovat jak bolestmi břicha různé intenzity, tak také takzvaným pálením žáhy neboli, odborně, pyrózou, při níž vznikají intenzivní nepříjemné pocity, které jsou způsobeny žaludečními šťávami, které se vracejí přes jícen a dráždí jeho sliznice.

Níže si ukážeme, jak může výše uvedené nepříjemné příznaky zmírnit „pouhý“ citron.

Citron jen zdánlivě obyčejný

Na citronu není kromě jeho výrazně kyselé chuti na první pohled nic výjimečného, ale vědci potvrdili, že kromě mírnění poruch trávení je bohatým zdrojem vitaminu C a působí jako velice silný antioxidant. Jedná se tak o velmi účinný prostředek v boji proti volným radikálům, které mají přímý vliv na stárnutí buněk.

Látky obsažené v citronech navíc výrazně podporují proces trávení a zabraňují nežádoucímu kumulování tuku v těle.

Recepty pro zdraví, jejichž základem je citron

Pokud máte možnost, vždy lze doporučit konzumaci plodů ekologického zemědělství, které mohou ještě více podpořit zlepšení vašeho zdraví.

Pro úlevu při trávení si můžete připravit směs citronu a medu a užívat ji nejlépe brzy ráno, než se aktivují příslušné metabolické procesy. Pravidelným užíváním snížíte riziko vzniku poruch trávicího systému. Potřebovat budete čajovou lžičku medu a šťávu z půlky citronu.

Šťávu z půlky citronu vymačkejte do misky a přidejte lžičku medu. Obě ingredience řádně promíchejte a zdravá směs je hotová.

Dalším pozoruhodným přírodním lékem při poruchách trávení je zázvor, který má ve vztahu k lidskému zdraví širokospektrální účinky. Zázvor například

  • snižuje hladinu cholesterolu;
  • zvyšuje vytrvalost
  • zpomaluje proces stárnutí;
  • urychluje metabolismus, a
  • má příznivý vliv na funkci mozku.

Pro přípravu léčivého nápoje obsahujícího zázvor budete potřebovat čajovou lžičku medu, polévkovou lžící nastrouhaného zázvoru, dvě čajové lžičky citronové šťávy, a vodu. Zázvor nasypejte do vody, přiveďte k varu a po 3 minutách směs stáhněte z plamene. Po dobu 10 minut nechejte směs stranou odstát. Po uběhnutí této doby nápoj sceďte a přidejte med a citronovou šťávu. Tento nápoj je dobré mít připravený pro případ, že pocítíte žaludeční nevolnost. V takovém případě vypijte šálek tohoto nápoje, což můžete v rámci jednoho dne ještě jednou zopakovat, a to až do odeznění potíží.

Ke zmírnění zažívacích potíží můžete rovněž smíchat čerstvý přírodní bílý jogurt (půl šálku) s 1 polévkovou lžící převařené studené vody a necelou polovinou čajové lžičky mletého zázvoru a stejného množství mletého muškátového oříšku. Doporučuje se užívat tuto směs po dobu 2 týdnů, a to jednu polévkovou lžíci přibližně půlhodiny před jídlem.