Co dělat, když je účet za elektřinu vysoký? Zde je pár šikovných tipů

Díváte se na svůj účet za elektřinu a uvědomujete si, že je mnohem vyšší, než obvykle? Nikdy není pozdě snížit množství odpadu a pokusit se ušetřit na této drahé položce výdajů, se kterou bojuje každý z nás. K výrazné optimalizaci spotřeby elektřiny přitom stačí v našem každodenním životě změnit pár drobností a přijmout nové a velmi jednoduché zvyky. U toho se třeba začít.

Zapomeňte na pohotovostní režim

Nevypínáte vždy spotřebiče, jako je počítač nebo televize? Pokud u nich svítí světlo, znamená to, že jsou pohotovostním režimu. Jde možná o rychlé, ale přitom špatný zvyk, protože z dlouhodobého hlediska to může mít významný dopad na výdaje za energie. Z výzkumů vyplývá, že celosvětově se na taková zařízení vynakládá asi 80 miliard dolarů. Začněte tomu věnovat pozornost a vždy počítač i televizi úplně vypněte. Ušetříte tak peníze, elektřinu i přírodu.

Chytré používání domácího zařízení

Skvělým tipem, jak pozorovat spotřebu a ušetřit na účtu za elektřinu, je inteligentní používání domácích spotřebičů. Tohle se týká prakticky všeho, co používáte, ať se jedná o světla, počítač, televizi, myčku nebo pračku. Podívejme se na pár základních tipů, díky kterým můžete ušetřit na elektřiny i stovky korun.

Čtěte také: 3 jednoduché způsoby, jak dostat zvířecí chlupy z oblečení

Myčku zapínejte jen v případě, že bude úplně plná, anebo nastavte režim eco mytí. To samé platí i pro pračku, která by měla být naplněna na maximum, nastavena na ekologický program a vhodné je také prát při nízkých teplotách oblečení, které není tak znečištěné. U ledničky musíte zvolit model s vysokou energetickou třídou a dávat pozor, abyste nevkládali teplé jídlo, zbytečně neotvírali a nenechávali delší dobu otevřené dveře.

Základ je osvětlení

Jistě už víte, že LED žárovky zvládnou ušetřit hodně energie. Ve skutečnosti se jedná o úsporu až 80 % nákladů na svícení. Investovat do žárovek byste rozhodně měli, protože používání světla příliš neovlivníte. Zejména během zimy musíme svítit hodně, tak na tom ušetřete, kolik jenom půjde.