David Hampl
8 ledna, 2019

Chřestýš je jeden z nejznámějších hadů. Ani ne tak pro svůj vzhled, ale hlavně pro svůj ocas. Ten má nejenom zajímavý tvar, ale hlavně je to právě ten, díky čemuž vydává tento had onen typický charakteristický zvuk. A je jasné, že mnoho lidí zajímá, jak je možné že se daný zvuk tvoří a co všechno se vlastně v daném ocase nachází.

Ke zjištění motivovala návštěva zoologické zahrady

Chřestýš je skutečně zajímavým hadem, který nejvíce přitahuje pozornost také v ZOO. A zde začíná i náš příběh, který končí úžasným odhalením toho, co se nachází v ocase daného hada a proč vlastně tolik chřestí. V zoologické zahradě se o hada začal zajímat a  samozřejmě našel i různé informace o tom, že onen charakteristický zvuk je vydáván právě ocasem a že právě tím je chřestýš typický. Je jasné, že lidská zvědavost je velká a málokdo se spolehne jenom na to, co mu řeknou odborníci, kteří pochopitelně vysvětlení daných zvuků mají.

Stačilo si sehnat kůži

Jak zjistit, co má chřestýš v ocase? K tomu pochopitelně bylo nutné získat chřestýše. Vzhledem k jeho ochraně to až tak snadné není. Naštěstí jsou možnosti, jak si opatřit jeho kůži. Ta byla poměrně dobře dostupná a tak stačila chvíle hledání, nějaké kontakty a kůže byla k dispozici. Díky tomu při daném pokusu a zjištění nezemřel žádný had bezdůvodně a ekosystém přírody nebyl nijak narušen. A zvídavý muž, stejně jako i vy budete konečně moci zjistit, co přesně se nachází v ocase, který vydává chřestivý zvuk, díky kterému právě tento typ hada získal i své označení.

Nutnost podívat se dovnitř

Není jiné možnosti zjištění, než je jenom ta, která spočívá v tom, že se podíváme dovnitř. Že se podíváme na to, co je v daném ocasu. Je třeba poměrně radikální přístup, který se rozhodl učinit i muž z našeho příběhu. Co konkrétně udělal? Je to jednoduché. vzal si ostrý nůž žiletkového typu a začal ocas chřestýše opatrně řezat. Byl sice celkem tvrdý a nepřístupný, ale právě díky tvrdosti nože nebyl zase až tak velký problém se dostat tam, kam je potřeba.

Došlo i ke zveřejnění na Youtube

Muž si samozřejmě své počínání nenechal pro sebe a rozhodl se, že se s ním podělí se světem. A tak bylo natočeno poučné video o chřestýších, na jehož konci je ta nejdůležitější informace. Odpověď na otázku, co má chřestýš v ocase a co je důvodem vydávání daných zvuků, které jsou pro něho typické. Stačilo řezat, daný ocas narušit a potom se podívat na to, co je uvnitř.

Co můžete vidět?

Zajímá vás tedy, cop je uvnitř? Dost možná budete překvapeni, jelikož lid mají celkem různorodé tipy na to, co zde najdou. Jak je patrné i z natočeného videa, i muž takzvaně kuchající chřestýší ocas byl celkem výrazně překvapen z toho, co se v jeho vnitřní části nachází. Unikátem je totiž to, že se zde nenachází vůbec nic. Nejsou to žádné kuličky, stejně jako to nejsou žádná jiná tělesa. Je zde prázdno.

Musíme však říci, že vzhledem k materiálu ocasu a také vzhledem ke tvaru dochází k tomu, že se pohybem dostává dovnitř zvuk, který zde začíná zajímavě rezonovat. A právě díky tomu vzniká ono unikátní chřestění. V tomto směru musíme říci, že je využíváno jenom fyzikálních vlastností, bez nutnosti využití jakýchkoliv cizích těles. Jenom to potvrzuje, jak je příroda sofistikovaná a jak ukazuje, že to nejjednodušší řešení vždy to nejlepší a nejzajímavější. Ať už jste čekali cokoliv, jistě vás výsledek také překvapil. Hlavně proto, že v ocasu nenajdete nic zvláštního. Jenom správně tvarované a pohyblivé části, díky kterým je hluk vytvářený. Až se vás v budoucnu někdo zeptá, budete mít jistotu, že odpověď znát budete. I když jí druhá strana nemusí věřit.

Sdílejte článek