David Hampl
11 února, 2019

Papilomaviry známe také pod zkratkou HPV (Human papillomavirus – lidský papillomavirus). Jedná se o viry, které jsou nejčastější příčinou vzniku sexuálně přenosných chorob a zkušenosti s nimi má více než 80 % všech osob! Jejich jediným zdrojem je člověk, u kterého přežívají. Existuje více typů těchto virů, některé nezpůsobují žádné příznaky ani obtíže, jiné mohou být naopak původcem různých nádorových onemocnění. Jako nemoc se projeví u přibližně 20 % infikovaných osob.

Jsou papilomaviry nebezpečné?

Jak už jsme naznačili výše – papilomaviry mohou být nebezpečné, ale nemusí. Samy o sobě nebezpečné nejsou. Jsou to nezhoubné útvary, které se vyskytují v oblasti genitálií a řitního otvoru. Tyto viry napadají kožní a slizniční keratinocyty. Mohou ale způsobit různé nemoci, jako jsou například genitální bradavice. Z těch se posléze mohou vyvinout další nemoci, které jsou život ohrožující – například rakovina děložního čípku nebo HIV.

Jaké jsou symptomy papilomavirů?

Problémem je, že příčiny těchto virů nemusí být vůbec žádné. O to rychleji se papilomaviry mohou nepozorovaně šířit z člověka na člověka. U někoho se posléze mohou projevit, u jiných ne. Obecně bychom mohli říci, že projevy papilomavirů je svědění a pálení v oblasti řitního otvoru nebo genitálií. Spoléhat se na toto tvrzení ale nelze. Někdo může být přenašečem dlouhá léta a nemusí o tom vědět.

Pokračování článku na další stránce
Sdílejte článek