David Hampl
27 září, 2022
, ,

Co si budeme namlouvat, rodiče se v minulosti dětmi příliš nezabývali. Děti trávily volný čas po škole venku na hřišti nebo na zahradě, v ulicích se kopalo do míče nebo se hrálo na schovávanou. Jedlo se zrovna tam, kde se bylo. U sousedů, kamarádů nebo příbuzných, vždycky se našel někdo, kdo děcka pohostil tím, čeho se zrovna dostávalo – chlebem, vajíčky nebo jablky. Přesto dodnes všichni s láskou vzpomínají na to, jak se žilo.

Nemusíš jíst, když nechceš

Nebyly žádné výživové tabulky, přesně dané svačiny nebo bio přesnídávky. Kdo nechtěl, jíst nemusel, hlad ho naučil, že se nevyplatí s jídlem otálet. Rodiče pracovali, vlastně ani děti nevychovávali, protože na to nebyl čas. Ratolesti navíc trávily čas u prarodičů, pro které byla tato doba vzpruhou v důchodu, navíc tímto způsobem pomáhali svým dětem. Ale o nějaké výchově nebyla příliš řeč, důležité bylo, aby byly děti co nejvíce venku.

https://pukuotukas.com/

Žádná vysoká gastronomie

Dnes děti spousty věcí nejí, a naopak vyžadují určité gastronomické pochoutky. Přesto v minulosti nebyl nikdo hladový, protože u všech kamarádů byly v chladničce nebo ve spíži potraviny, jako jsou mléko, chleba nebo brambory, ze kterých se připravovaly smažené nebo pečené pochoutky. V zimě pak byla zárukou dobrého občerstvení domácí marmeláda různých druhů podle toho, jaké ovoce se ten daný rok urodilo.

Slepičí polévka jako základ

Prvním chodem byla vždy polévka, která se podávala na stůl přesně v poledne. Povětšinou šlo o slepičí vývar, který byl považovaný za naprostý základ pro zdraví a doplnění potřebných živin. Druhým jídlem pak obvykle byly brambory na různé způsoby, někdy s vepřovým masem, jindy s klobásou. Kuřecí maso nebylo tak často, u klobás či párků záleželo, jaké zrovna byly k dostání v obchodě. Mleté maso? To většinou rodiče připravili mlýnek a sami si jej namleli a připravili domácí karbanátky.

https://pukuotukas.com/

Vajíčka na všechny způsoby

Co dalšího bylo k jídlu? Bezpochyby vajíčka na všechny způsoby, vařená, smažená jako volská oka nebo míchaná. A zatímco dnes si děti nedokáží představit život bez plněných baget či toastů, dříve se nosily svačiny s pomazánkami, kde hrál ústřední roli chléb, málokdy rohlíky. Banány nebo sušenky jako dnes? Byly jen ojediněle, stejně jako jiné sladkosti, které se vozily ze služebních cest a dávaly se namísto dárků. Jaké vzpomínky máte na jídlo z vašeho dětství? Jaké jídlo bylo nejoblíbenější?

Zdroj: pukuotukas.com       

Sdílejte článek