Co mladý muž dokázal vytvořit? Kotel, který nikdy nespaluje, nemá kouř, ale produkuje „teplo domova“!

Máte zahradu a zajímá vás kompostování? Chtěli byste se dozvědět něco nového a třeba se inspirovat pro stavbu nového kompostu? Chcete ušetřit na energiích v domácnosti? Možná pro vás bude ideální dnešní příběh jednoho muže, který přišel na geniální způsob, jak vytvořit skvělý kompost, který se nikdy nespálí, a navíc dokáže vyprodukovat ohromné množství tepla pro domácnost. Muž pracoval na tomto projekt velmi dlouho, ale nakonec se mu to přeci jen povedlo. Rozhodl se tedy, že se o výtvor podělí.

Touha změnit svět

Jeden mladý inženýr se v roce 2012 rozhodl změnit svět a opustit zajeté konvenční způsoby. Začal se zabývat nástroji a konstrukcemi zařízení, které mohou snížit dopady na ničení životního prostředí a udržitelný rozvoj. Na základě nově nabytých zkušeností se rozhodl postavit vlastní kompostárnu vlastníma rukama. Nutno podotknout, že se mu to opravdu povedlo.

Potýkal se s problémy

Při konstrukci první struktury nebyl ovšem moc úspěšný. Sám totiž uvedl, že čelil velké řadě obtíží, zejména s měřící technikou. Mladý inženýr to ovšem nevzdal a postavil nový kompostový kotel, který je schopný produkovat teplo. Tento kompost měl základní průměr 3 metry a jeho výška činila 2 metry. Obsah se skládal z 12 m2 kompostu. Šlo především o kuchyňský odpad, koňský hnůj, spadané listy atd. Vše uspořádal tak, aby to spolu dobře reagovalo a došlo k teplotě až 50 °C. Díky tomu získal energii, kterou mohl zahřát vodu do radiátorů nebo ji použít na koupání či mytí nádobí.

Čtěte také: Z tradičního receptu na palačinky vytvořila netradiční. Už nikdy nebudete palačinky připravovat obvyklým způsobem!

Podpora ekologických projektů

Cílem muže rozhodně nebylo tímto výrobkem zbohatnout. Chtěl jen odlehčit zatíženému životnímu prostředí, které je v současné době nutné chránit. Tento kompostový kotel není jediný vynález svého druhu. Vznikl na základě zkušeností francouzského lesníka Jean Paina, který rovněž produkoval teplo. Podobné ekologické projekty by se měly rozhodně podporovat.