Co mnozí nevědí: Barva nosních sekretů může naznačovat těchto 8 závažných nemocí!

Toho, že nosní sekrety mívají různou hustotu i barvu, jste si jistě všimli, ale možná vás nenapadla souvislost mezi těmito vnějšími projevy a vnitřními problémy, které mohou být takto signalizovány.

Níže uvedené indicie vám pomohou odhadnout, o jaký případný problém by se u vás mohlo jednat, nikdy se však nezapomeňte poradit s lékařem, který provede odbornou diagnostiku vašich potíží.

Níže jsou uvedeny nejčastější příklady vazby kvality sekretů a případných vnitřních problémů.

Čtěte také: Domácí majonéza bez vajec a octa, hotová už za pár sekund! Základní recept, který se během horkého léta bude hodit. Proč? Protože se nekazí!

Sekret je tekutý a průhledný

Pokud váš sekret odpovídá popisu, nejsou žádné obavy na místě, je zdravý, neinfikovaný. Obtíž může nastat tehdy, kdy se přidá nepříjemné svědění nebo i pískání. To jsou signály, že tělo trápí nějaká alergie, což znamená, že je dobré vyhledat pomoc odborníka, aby určil, o jakou alergii se jedná a jak ji lze zmírnit.

Sekret je sice průhledný, ale hutnější

Tento stav je podobný předchozímu popisu, i zde půjde zřejmě o příznak alergie a je třeba se obrátit se žádostí o odbornou pomoc na alergologa.

Sekret má bílou barvu

Bílá barva nosního sekretu bývá nejčastěji důsledkem prochladnutí, které způsobuje vysychání sliznic.

Sekret má žlutavou barvu

Žlutavá, až žlutá barva nosních sekretů bývá obvykle spojena s virovým onemocněním. V takovém případě je potřeba důkladný odpočinek a také zvýšený pravidelný příjem tekutin, zejména čerstvé neperlivé vody a čaje.

Sekret má nazelenalou barvu

Příčin tohoto zabarvení nosních sekretů může být více, typicky se vyskytuje v případě

  • oslabeného imunitního systému
  • nachlazení, nebo
  • bakteriální infekce.

Pokud jste toto zabarvení sekretů u sebe zaznamenali a ani po týdnu se stav nelepší, je v každém případě zapotřebí navštívit lékaře.

Sekret má růžovou nebo načervenalou barvu

Tento jev může být způsoben poraněním nosu a následným krvácením. Pokud však příznak v krátkém čase nevymizí, i zde se doporučuje navštívit lékaře a konzultovat s ním další případný postup.

Sekret má hnědou barvu

Tento jev můžeme pozorovat například tehdy, když je v nose sražená krev. Příčinou může být také to, že se člověk vyskytoval v prašném prostředí a prach se mu v usadil v nosní dutině. Obvykle stačí nos vymýt vlažnou vodou.

Sekret má téměř černou barvu

Možná vás to překvapí, ale tmavé zabarvení nosních sekretů může způsobit dlouhodobé kouření. Příčinou však může být také plísňová infekce, proto lze i v tomto případě doporučit návštěvu a konzultaci u lékaře.