Co nesmí chybět v lékárničce pro zahradu a záhony?

Existuje mnoho produktů, které zachrání úrodu i kvetoucí rostliny na vaší zahradě, když to bude zapotřebí. Zahradu může postihnout mnoho katastrof, které ji ublíží. Z tohoto důvodu byste měli mít vždy po ruce prostředky, které vám se vším pomohou. Dnes se podíváme na tři produkty, které by v lékárničce vaší zahrady rozhodně neměly chybět!

Nezáleží na tom, jestli máte okrasné rostliny nebo ovoce a zeleninu. V každém případě se u vás na zahradě může objevit plíseň nebo hniloba kořenů. Listy mohou začít žloutnout a opadávat. Následující produkty se nejvíce hodí pro ovoce a zeleninu, ale použít je můžete podle toho, jak budete potřebovat. Co u vás na zahradě rozhodně nesmí chybět?

Jód

Jód se podílí na mnoha procesech, které probíhají v rostlinách. Jakmile ho přidáte do půdy, zvýšíte metabolismus dusíku, který je důležitou součástí hnojiva. Jód také ničí škodlivé mikroorganismy na listech a v půdě. V malých dávkách ho můžete použít jako prevenci, ale také jako léčbu na šedou hnilobu, skvrnitost a plísně. Velkou výhodou v případě ovocných a zeleninových záhonů je, že zvýrazní chuť a zvyšuje objem úrody.

Čtěte také: Žena si postavila na pozemku malý domek a potom hlavní dům pronajala

https://www.myhomeinspiration.net/

Roztok jódu se používá zejména na jaře, aby se po zimě podpořil růst rostlin, které zažívají nejlepší vegetační období. Ideální je použití na rajčata, lilek a papriky. Jód posiluje sazenice, získáte díky němu velká a chutná rajčata i další ovoce a zeleninu. Stačí, když smícháte 10 litrů vody a 3 kapku jódu. Důkladně promíchejte a každou rostlinu zalijte 1 litrem roztoku. Tento roztok můžete použít například na zelí, rajčata, lilek, okurky nebo jahody.

Ochraňte ovoce a zeleninu před nemocemi

Jestli chcete své rostliny chránit, můžete je postříkat roztokem 10 litrů vody, 40 kapek jódu, 1 litrem séra a 1 polévkovou lžící peroxidu vodíku. Tento postřik lze použít na rajčata, brambory nebo lilek a rostliny ochrání před plísní. Jód můžete ale také použít proti žloutnutí listů nebo proti hnilobě. Dávkování je vždy prakticky stejné a funguje skvěle.

Brilantová zeleň

Tento produkt můžete použít proti plísním na rajčatech, bramborách, lilku nebo paprikách. Připravte si jednoduše roztok z 10 litrů vody a 50 kapek zeleně. Stříkejte ho na rostliny jednou za 20 dní, vždy večer a v poměrně velkém množství. Nezapomeňte ošetřit obě strany listů, stonky i půdu pod keřem. Tímto způsobem můžete bojovat také proti kořenové hnilobě, žloutnutí listů a dalším nemocem.

https://www.myhomeinspiration.net/

Na to musíte smíchat 10 ml brilantové zeleně, 2 litry syrovátky nebo mléka a 50 gramů močoviny v 10 litrech vody. Postříkejte okurky nebo jiné rostliny třikrát (před květem a dvakrát za jeden týden). Po sklizni se doporučuje zalévat okurky roztokem brilantové zeleně 50 kapek na 10 litrů vody. Základní roztok z brilantové zeleně můžete použít také na jahody, kde budou ničit hnilobu, patogeny a další onemocnění.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku se většinou používá pro ošetření a dezinfekci skleníku, ale také nádob a nástrojů na zahradě. K dezinfekci vždy smíchejte peroxid s vodou v poměru 1:1 a umyjte veškeré povrchy, které chcete dezinfikovat. Důkladně opláchněte roztokem nástroje a nádoby, které používáte na zahradě. Nezapomeňte také na vnější i vnitřní povrchy skleníku (dveře, okna, strop, stěny a podlaha). Díky tomuto postupu minimalizujete množení škodlivých mikroorganismů.

https://www.myhomeinspiration.net/

Roztok ale můžete použít také k dezinfekci půdy ihned po sklizni. Zničíte díky tomu nebezpečné patogeny. Smíchejte 1 litr vody a 4-5 polévkových lžic peroxidu vodíku. Peroxid ale můžete použít také pro dezinfekci semen před jejich klíčením. Stačí k tomu 25 ml peroxidu a ½ litru vody. Roztok 1 lžíce peroxidu a 1 litru vody můžete použít jednou za týden k zalévání sazenic. Ochráníte je díky tomu před onemocněním a tekutina bude fungovat jako prevenci i léčba.

Zdroj: myhomeinspiration.net