David Hampl
6 dubna, 2019

Jízda MHD je pro většinu lidí brána jako něco zcela běžného. Výhody městské hromadné dopravy jsou zcela jasné. Jedná se o rychlý způsob, jak se dostat po městě z bodu A do bodu B. Jedná se často také o variantu poměrně výhodného cestování. Opomíjet nelze ani to, že můžeme mluvit o určité pohodlnosti, jelikož se lze dostat i přímo na místo, kam je potřeba. Tento muž z našeho příběhu ale nebude mít z MHD úplně příjemný zážitek.

Vedle sebe měl volné místo, na které chtěla usednout žena

Vypadalo to, jako běžná cesta v MHD. Na sedle, takzvané dvousedačce seděl muž, který si sedl až k okénku. Místo vedle něho bylo zcela volné. Nebylo na něm zavazadlo nebo cokoliv jiného, jak je u jiných lidí zvykem. Muž cestoval sám a mohl si k němu kdokoliv přisednout. Do autobusu nastoupila žena, která už z dálky viděla, že je místo volné. A tak k němu vědomky zamířila. Stále se blížila s cílem se na něj posadit. Co se ale stalo potom, z toho měl muž sedící na sedadle velký šok.

Žena se zatavila a raději zůstala stát. Proč vlastně? Důvod je šokující

Žena šla k danému místu s cílem se posadit. Nic jí v tom nebránilo. Když byla u místa blízko, tak zvedla oči a podívala se na muže, který seděl u okna. V tu chvíli zůstala stát jako opařená, v obličeji byl viděný nepříjemný a pohrdavý výraz, otočila se a raději zůstala stát. Proč to udělala? Jenom proto, že na sedadle seděl muž tmavé pleti. Dívka byla dokonalou ukázkou rasistky, která si nesedla jenom proto, že by musela sedět vedle někoho, kdo pochází odjinud.

Rasismus je všude okolo

Problém rasismu je v naší společnosti všudypřítomný. Bohužel ho rozdmýchává mnoho populistických politiků, stejně jako současná migrační krize. Z toho důvodu se mnoho lidí jiné pleti doslova bojí chodit po ulici, stejně jako se bojí cestovat v MHD. Jak z tohoto důvodu, který je ještě celkem běžný. Horší jsou nadávky, nebo dokonce útoky, kterým tito lidé musí čelit. Přitom řada z nich se zde narodila, řada z nich žije v ČR desítky let a řada z nich zde normálně pracuje, bydlí a mají rodinu. Od Čechů se liší jenom svou barvou pleti.

Problém je celosvětový. I proto vzniklo toto zajímavé video

Problém rasismu je celosvětový a mnoho lidí i organizací se na něj snaží upozornit. Jednou ze zajímavých forem je také toto video, které mapuje o příběh, který jsme popsali výše. Ukazuje běžné situace, kdy lidé musí rasismus čelit. Ukazuje i na to, že rasistům vlastě někdo, jiný hlas, říká, co mají dělat a jak se mají chovat. A to i v situacích, kdy by se chovali naprosto běžně. Podívejte se na video a posuďte sami, zda se jako kampaň proti rasismu skutečně povedlo.

Sdílejte článek