Zajímalo by vás, co se stane po zotavení? Mnoho lidí se například ptá, zdali mohou být nakaženi znovu a jak dlouho zůstanou po vyléčení chráněni. Na všechny otázky se vědci v současné chvíli snaží najít odpověď.
Pacienti bez obtíží
Naštěstí většina pacientů s koronavirem nevyžaduje intenzivní péči a mnozí procházejí infekcí s mírnými nebo dokonce asymptomatickými příznaky. Americký epidemiologický úřad nedávno vydal nové doporučení týkající se pravidel testování a karantény pro ty, kteří nakazili.
Testovat znovu až po třech měsících
Podle vědeckých výzkumů bylo vyhlášeno pravidlo, aby se netestovali lidé, kteří měli pozitivní test před méně než třemi měsíci. Během této doby má mnoho lidí pozitivní výsledek, ale pokud nemají žádné příznaky, neměli by být v zásadě znovu testováni nebo umístěni do karantény. Podle předchozího výzkumu již nejsou infikováni.
Když se koronavirus projeví
Pokud se ale u pacientů znovu objeví příznaky, je situace jiná. V takové chvíli je zapotřebí další test, aby se zjistilo, zda koronavirus nebo jiné onemocnění způsobuje respirační příznaky.
Úřad však objasnil, že neexistuje záruka, že těm, kteří se nakazili touto chorobou, bude zaručena ochrana po dobu tří měsíců. Současný výzkum pouze ukazuje, že asymptomatičtí léčitelé nemusí být nutně testováni po dobu tří měsíců.
Chybí potřebné studie
Dosud neexistují přesné údaje o tom, zda jsou v krvi nalezené ochranné protilátky a jak přesně infekce trvá. Předchozí výzkumy naznačují, že ochrana může trvat tři měsíce, ale čínská studie naznačuje, že imunitní systém snižuje funkci ještě dva až tři měsíce po onemocnění.
Jen málo pacientů s těžkými příznaky se však této studie zúčastnilo a zkoumali se pouze asymptomatičtí infikovaní jedinci.
Jak se tělo brání před koronavirem?
Vědci rovněž sdílejí názor, že v průběhu času množství protilátek klesá, ale určitá úroveň ochrany přetrvává ještě nějakou dobu.
To je způsobeno různými buňkami, které jsou odpovědné za vyvolání imunitní odpovědi. Tyto buňky si pamatují, jak se bránit proti viru, takže když se znovu objeví patogen, uvedou protilátky do pohybu.
Nová infekce nebo přetrvávající choroba?
Přestože v testování byli pacienti, kteří se po infekci znovu nakazili, dosud není jasné, zda se skutečně jednalo o novou infekci, nebo se tělo ještě úplně nezotavilo z první nemoci.
Mělo by být téměř samozřejmostí, že kdokoli, kdo má příznaky horních dýchacích cest by měl zůstat doma a každý by si také měl často umýt ruce. Nakonec také dodržovat vzdálenost jeden a půl až dva metry a nosit roušku všude, kde se pohybuje více lidí.