David Hampl
15 ledna, 2020

Pohybující se tělo po smrti může vypadat jako scéna z hororu nebo nějaká legenda. Samozřejmě, že za tyto pohyby něco může, ale mnoho lidí vůbec netuší co. Pohyb je jedna z několika činností, které se vyskytují v lidském těle i po smrti. Pojďte na krátkou exkurzi, kde se dozvíte, co se v lidském těle děje, když je po smrti.

Znamení lazarus

Zdá se, že je velmi vzácné u lidí s diagnózou mozkové smrti. Projevuje se vysokýma rukama, které jsou položené na hrudi. Někdy to doprovází svalový třes a pohyb zápěstí. Reflex trvá jen několik sekund a může dojít až jednu hodinu po zjištěné smrti mozku, čímž může dojít ke značnému zděšení rodiny a zdravotnického personálu. Dokonce se to děje i při odběru orgánů, například srdce. Jde o spinální reflex, který je zodpovědný za zbývající impulsy v obvodu nervovém systému bez účasti mozku.

Algor mortis

Spolu se srdeční zástavou, se zastaví průtok krve. Bez oběhu dochází k Algor mortis neboli posmrtnému chlazení. Tělesná teplota klesá na teplotu okolí. Jsou tam také místa pod vlivem gravitace, která pracují v závislosti na zarovnání těla. Následuje posmrtná ztuhlost v důsledku úbytku svalové energie.

Stále pracující mozek

Mozková buněčná smrt nenastává okamžitě. Neurony mohou žít po dobu několika hodin a mozek může být aktivní i po smrti. Pak začíná proces rozkladu, který trvá asi rok.  Jistě jste slyšeli o tom, že i po smrti vlasy a nehty rostou. Je to jen mýtus, který je nepravdivý. Tělo ztrácí vlhkost, čímž nedochází k růstu vlasů ani nehtů. Dokonce i kůže je méně. Po smrti se uvolňují svěrače těla, které se tak snadno zbaví zadržených výkalů a moči.

Pokud jste už někdy setkali s tím, že by se mrtvé tělo po smrti ještě hýbalo nebo dělalo nějaké jiné pohyby, nemusíte se bát, že jde o nějakou záhadu. Všechny tyto akce mají své logické vysvětlení, které je vědecky podloženo.

Sdílejte článek