Co to znamená, když váš svědí kůže na určitých místech na těle?

Svědění je velmi nepříjemná věc, která vás může přepadnout velmi náhle a z mnoha důvodů. Většina z nich není žádná a většinou se jedná pouze o alergickou reakci. V některých případech se může jednat také o příznak vážnější nemoci. Nemusíte se obávat každého svědění, ale měli byste si na to stále dávat pozor. Hlavně, když se bude jednat o netradiční typ svědění nebo vyrážky.

shutterstock.com

Nemoc ledvin a jater

Intenzivní svědění po celém těle se nachází u lidí s terminálním onemocněním ledvin nebo chronickým selháním ledvin. Způsobují to toxiny, které se nachází v těle, když ledviny nepracují správně. Svědění může být také symptomem onemocnění jater. Také v tomto případě se v těle hromadí toxiny, včetně žlučových kyselin a způsobují poškození.

Nevolnost parestézie a celiakie

Parestézie je neuropatií s kožními projevy, které mohou výrazně ztížit život. Kromě svědění způsobuje také bolest, citlivost nebo pálení. Musí se léčit, jinak se neustále zhoršuje. Celiakie má také chronické kožní příznaky. Jde o vážnou nemoc, o kterou se musí postarat váš lékař. Podráždění kůže a svědění začíná od hlavy a čela k hrudníku, na ramena, paže, lokty, záda, hýždě i kolena.

Čtěte také: Máte tuto krevní skupinu? Klíšťata na vás nepůjdou!

shutterstock.com

Lymfom a hypotyreóza

Svědění může být také příznakem krevních poruch, Hodgkinova nebo non-Hodgkinova lymfomu. Jde o poměrně vzácné nemoci, ale stát se to může. Opakované svědění může být známkou zhoubného nádoru. Hypotyreóza a hypertyreóza jsou nemoci spojené se štítnou žlázou. Také v tomto případě se může objevit svědění a suchá pokožka.

Alergie, menopauza nebo těhotenství

Nejčastější příčinou svědění těla je běžná alergie, které se zbavíte volně prodejnými léky. Další možnou příčinou je propuknutí menopauzy, protože tento stav způsobuje nedostatek vlhkosti v pokožce. To vede k suchosti a svědění. Asi jedna ze 150 žen pociťuje svědění během těhotenství, a to hlavně v oblasti nohou, paží nebo břicha. Intenzivní svědění se může objevit kolem 22. týdne těhotenství, ale během krátké doby tyto příznaky odezní.

Zdroj: newsitamea.gr