Čtyři způsoby, jak můžete využít hřebíček v domácnosti

Jaro je ideální čas na to, abyste se zásobili voňavým hřebíčkem. Nehodí se totiž jen do svařeného vína, stojí za to ho používat i kvůli jeho blahodárným vlastnostem. Umí čistit vzduch, osvěží byt, zbaví vás komárů, vyrobíte z něj dezinfekční prostředek a dopomůže vám ke svěží koupelně. Jak si doma vyrobit účinné prostředky?

Osvěžovač vzduchu

Z hřebíčku můžete vyrobit domácí osvěžovač vzduchu. Bude vám na to stačit trochu tohoto blahodárného koření, čtvrt lahve octa, 30 kapek eukalyptového oleje a šálek vody. Všechny ingredience smíchejte dohromady a nechte tři dny stát na tmavém místě. Poté směs přelijte do lahve s rozprašovačem a můžete ji používat.

https://www.babcineprzepisy.pl/

Kombinace citronu a hřebíčku je nejen velmi osvěžující, ale také účinně odpuzuje komáry a mouchy. Citron rozkrojte napůl a zapíchněte do něj několik hřebíčků. Takto vylepšený citron pak dejte na místa, kde se vyskytuje nejvíc komárů a much. Můžete ho umístit třeba do oken nebo na venkovní posezení. Aroma mouchám a komárům vůbec nevoní, a proto se k němu nebudou chtít přiblížit. Tento prostředek je zcela bezpečný vůči vám i životnímu prostředí.

https://www.babcineprzepisy.pl/

Dezinfikuje

Pokud máte hřebíček, 6 lžic dětského oleje a půl litru lihu, můžete si vyrobit dezinfekční prostředek. Do lahve nejprve nalijte alkohol a přisypte hřebíček. Poté lahvičku pevně uzavřete a odložte na 4 dny na tmavé místo. Každé ráno a večer nádobu protřepejte. Po uplynutí této doby přeceďte roztok přes sítko, přidejte dětský olej a máte hotovo.

https://www.babcineprzepisy.pl/

Vzduch v koupelně bývá často trochu zatuchlý. Vezměte 15 hřebíčků, 1 polévkovou lžíci lihu, 2 lžíce hrubozrnné soli, půl uzávěru aviváže a malou misku. Do misky nalijte alkohol, přidejte sůl a aviváž. Vše důkladně promíchejte, poté přidejte hřebíček. Misku poté umístěte na bezpečné místo v koupelně, kam nedosáhnou děti ani domácí mazlíčci. Kromě toho, že směs eliminuje nepříjemné zápachy, odpudí i případný hmyz.

https://www.babcineprzepisy.pl/

Rozhodně se ale nevyhýbejte ani konzumaci hřebíčku. Obsahuje sloučeninu eugenol, který má lokální anestetické a antiseptické vlastnosti. Hřebíček ničí bakterie, posiluje imunitu a jak už bylo naznačeno, snižuje bolest, proto se doporučuje například žvýkání hřebíčku při bolestech zubů a zánětech dásní. Pokud se vám do žvýkání nechce, můžete zakoupit hřebíčkovou tinkturu. Působí dezinfekčně. Má také mírné močopudné účinky.

Zdroj: babcineprzepisy.pl