Dar nejcennější? Manželka neváhala a darovala manželovi svou ledvinu!

„Existuje shoda!“ Tuhle větu toužili slyšet a jejich modlitby byly vyslyšeny. June Holaday se totiž rozhodla po vážném onemocnění svého muže mu věnovat svou zdravou ledvinu. Dexter nemůže být šťastnější. Jen díky jeho ženě může dál spokojeně žít, žít se svou úchvatnou manželkou, která neváhala ani chvilku. Zachránila mu život. V tomto příběhu bezesporu platí, že jsou spolu manželé „v dobrém i zlém“.

goodmorningamerica.com

Krutá diagnóza

Manželé June a Dexter Holadayovi jsou spolu od roku 1998 a nikdy mezi sebou neměli velkých rozepří. Žili v souladu a poklidu až do roku 2021. Na jeho konci lékaři zjistili, že Dexter trpí vzácnou genetickou poruchou ledvin. Polycystické onemocnění bylo natolik vážné, že bylo potřeba Dextera zapsat na listinu čekatelů na transplantaci ledvin. Bohužel v jeho případě se jednalo o minimálně pět let čekání na ledvinu od zemřelého dárce kvůli krevní skupině.

goodmorningamerica.com

Zcela ojedinělá shoda

Ve chvíli, kdy Dexter onemocněl, začala se June zajímat o darování ledviny od žijícího dárce. Orgány žijících dárců jsou vhodnější a obecně zdravější, proto mohou lidé s transplantovanou ledvinou žít déle. Statisticky je každá třetí transplantovaná ledvina od žijících dárců, proto se rozhodla sama manželovi pomoci. Nikdo nečekal, že by tento krok mohl v rámci nepříbuzenského vztahu vyjít. Ale stalo se. Došlo k naprosto výjimečné a vzácné shodě.

Čtěte také: Proběhla první Superdebata lídrů. Co jednotlivý politici řešili? Nerudová pro smích?

goodmorningamerica.com

Dvacítka čekatelů denně zemře

Jen ve Spojených státech amerických čeká na transplantaci ledviny více než 90 tisíc pacientů, přičemž denně jich přes dvacet zemře. Průměrná čekací doba se pohybuje od 36 do 60 měsíců. To, že bude moci dát June ledvinu svému manželovi, bylo krajně nepravděpodobné, přesto se nechala žena otestovat. „Ano,“ zněl verdikt lékařů a manželé si mohli po několikaměsíčním čekání oddechnout. Na konci března letošního roku pak došlo k transplantaci ve dvou operačních sálech vedle sebe v Massachusetts General Hospital, dnes jsou již manželé opět doma a mohou si užívat mnoho dalších společných let.

goodmorningamerica.com

Zdroj: goodmorningamerica.com