David Hampl
11 ledna, 2020

S rostoucím zájmem o zdraví střev lidského těla, vědci a lékaři nadále odmítají mlčet o stolici a ji držet za zavřenými dveřmi. Tvrdí, že byste měli mluvit a pečlivě zkoumat tuto často přehlíženou funkci těla. Ve skutečnosti, se jedná o důležitý klíč ke zdraví vašeho těla. Podívejte se na důležité znaky stolice a zjistěte, jak jste na tom se zdravím.

Stolice přichází na scénu

Více než polovina lidského těla je složena z mikrobů. Nejkoncentrovanější počet mikrobů existuje ve střevech. Vyprazdňování stolice je přirozený způsob, jak zničit tyto mikroorganismy společně s toxiny. Je to normální proces, který každý provádí téměř každý den, není tedy důvod o tom mlčet.

Onemocnění, strava

Zárodky uvnitř vašeho těla se skládají z buněk, bakterií, plísní a virů. Dohromady to známe jako mikroorganismy. Pokud nenavštěvujete toaletu pravidelně, hromadící se bakterie mohou mít vliv na vaše zdraví a pohodu. Škodlivé bakterie mohou přispět k rozvoji onemocnění, jako jsou autoimunitní poruchy, cukrovka, vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění střev, a dokonce i duševních poruchy.

Jakmile začnete jíst jídlo, začnou se bakterie hromadit a ovlivňovat metabolismus. Konzumování potravin plných umělých sladidel, tuků, vlákniny a cukru, může výrazně ovlivnit produkci hormonů ve vašem těle, které mají samozřejmě vliv na funkci střev.

Barva, tvar

Barva stolice vám pomůže analyzovat, zda existuje nějaký znepokojující problém. Některé barevné odstíny, například, hnědé a žluté, jsou obvykle normální. Pokud je barva vaší stolice tmavě červená, černá, nebo bělavě-šedá, pak je něco špatně.

Tvar stolice může také hodně prozradit. Je-li měkká a hladká, je vše v pořádku. Je-li velká a robustní, pak nejspíš máte nedostatek vlákniny. Je-li roztroušená, budete muset pít hodně vody. Přetrvá-li to i nadále, je potřeba vyhledat lékaře.

Zápach, plavání

Stolice zahrnuje kombinaci plynů, jako je oxid uhličitý, vodík, metan, dusík a síra. Bloudí v tlustém střevě a produkují bakterie, což je v pořádku. V případě, že je zápach silný a horší než obvykle, může to znamenat problém s trávicím traktu.

Možná budete muset změnit své stravovací návyky, pokud vaše stolice v toaletě bude plavat. Je také možné, že vaše tělo špatně absorbuje živiny a hrozí rozvinutí gastro-střevní infekce.

Sdílejte článek