David Hampl
28 května, 2019

Tento příběh je velmi smutný – jak jinak, když v něm došlo ke smrti dvouleté holčičky. Přesto v sobě rodiče našli dostatek síly, aby varovali ostatní rodiče. To, co potkalo je, totiž jiným rodičům nepřejí. A tak si i vy, pokud máte kolem sebe děti, na kterých vám záleží, přečtěte tento článek a poslechněte rady zdrcených rodičů.

Hraje si vaše dítě rádo v zahradě?

Dvouletá holčička Kenley Ratliffová z Indiany ve Spojených státech si v zahradě hrála velice ráda. Rodiče na ni vzpomínají jako na velmi veselé a usměvavé dítě. Záliba her v zahradě ji přišla velmi draho. Zaplatila za ni cenou nejvyšší – vlastním životem. Některým úrazům a nemocem se nedá předejít ani tehdy, když se sebevíc snažíte. Ale je dobré vědět, že se mohou stát – a jak se pak zachovat.

Nemoc malé holčičky

Stalo se to v květnu. Venku již bylo teplo a Kenley si celý den hrála v zahradě. Večer pak dostala horečku. V tu chvíli ještě rodiče netušili, že by mohlo jít o vážnou nemoc, přesto ji však vzali do nemocnice. Zde se zjistilo, že se nejedná o běžnou nemoc, ale streptokokovou infekci. Byla zahájena léčba, avšak stav malé holčičky se nelepšil. Bohužel spíše opak byl pravdou. Na pohled bylo jasné, že něco není v pořádku. Ruce i nohy holčičky byly oteklé a objevila se na nich i vyrážka.

Lékaři stanovili novou diagnózu

V tuto chvíli lékaři změnili diagnózu. Holčička podle nich trpěla na skvrnitý tyfus skupiny rickettsiálních onemocněních. Tato infekce bývá nejčastěji způsobena klíšťaty. Protože postup onemocnění byl velice rychlý, brzy se nemoc dostala i do mozku. Klíšťová encefalitida tak propukla naplno.

Při životě ji udržovali přístroje

Kenley se už z nemocnice nedostala. Byla dva roky v kómatu a její mozek nevykazoval žádnou aktivitu. Životní funkce za ni prováděly přístroje. S postupem času, když se zdravotní stav dítěte nelepšil, se rodina rozhodla utrpení své i malé holčičky ukončit. Přístroje byly odpojeny.

Příznaky skvrnitého tyfu

Tato choroba je nejčastěji přenášena krví nemocného. Přenáší ji také klíšťata, vši a blechy. Mezi typické příznaky skvrnitého tyfu patří:

  • horečka,
  • zimnice,
  • třesavka,
  • bolesti těla,
  • vyrážka (na hrudníku a poté na končetinách – nikdy nepostihuje obličej ani dlaně).

Léčba bývá založena na podávání antibiotik, jako je tetracyklin a chloramfenikol.

Rodiče Kenley varují

Pan a paní Ratliffovi zažili obrovské trauma. Přišli o dceru. Vědí, jak je to těžké, a proto se rozhodli varovat ostatní rodiče. Pokud si vaše dítě hraje na zahradě, pravidelně kontrolujte, jestli se na něj nepřisálo klíště. Pokud ano, pozorně sledujte, jestli se neobjeví nějaké příznaky (zejména ty, které jsou uvedené výše). Jestliže si všimnete něčeho neobvyklého (byť jen trochu), okamžitě vezměte své dítě do nemocnice!

Sdílejte článek