Dlouhé měsíce mě trápila plíseň v koupelně a nedařilo se mi ji nijak odstranit… Pak mi kamarádka prozradila toto tajemství!

Všichni známe ty bílé, práškové skvrny, které obalují lepenkové krabice ukryté ve vlhkém suterénu, nebo černé skvrny v rohu sprchy. Je to plíseň, forma, která se živí látkou, tapetami, stropními dlaždicemi, dřevem nebo jakýmkoli organickým povrchem vystaveným nadměrné vlhkosti, špatnému větrání a přímému slunečnímu záření.

Malá plíseň obecně nezpůsobí onemocnění, ale pokud ji nezastavíte již v začátkách, bude se rozšiřovat. „Může zničit cennosti v domácnosti a dokonce vyvolat alergickou reakci,“ varuje Carolyn Forte, ředitelka Úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute.

Naštěstí máme tipy, které pomohou zabránit vzniku plísní a podmanit si je, když se objeví!

Čtěte také: Sklizeň 50kg rajčat ze 3 květináčů: Super jednoduchý způsob, jak na balkoně, parapetu či malé zahradě vypěstovat extrémní množství – stačí s každou rostlinou udělat TOHLE

[hana-code-insert name=’google‘ /]Jak účinně a správně bojovat proti plísním?

Nainstalujte odvlhčovače (to jsou naše doporučení) ve Vašem domě. To pomůže snížit vlhkost a zastavit její hromadění.

V suterénu ani v podkroví nikdy neskladujte ložní prádlo, knihy nebo nábytek, pokud je známo, že jsou tato místa vlhká.

Po sprchování vždy otevřete dveře v koupelně, aby se mohla vlhkost odvětrat. Měli byste také utěsňovat spáry každý rok, pokud máte obklady.

Příliš pozdě? Zde je návod, jak se vypořádat s plísní na několika obvyklých místech!

Sprchový závěs

Když vstoupíte do vany a všimnete si, že sprchová opona je plná plísně, naběhne Vám husí kůže. Ale dobrá zpráva! I když používáte omyvatelný plastový sprchový závěs, můžete ho vyprat ve Vaší pračce. Pokud jste to tedy ještě nikdy neučinili, jednou za čas byste měli.

Vyperte plastový závěs s pravidelným množstvím mycího prostředku a přidejte do pračky dva až tři ručníky. Pak závěsy zavěste a usušte, nebo vložte do sušičky pouze na nízké teploty.

Pokud je sprchový závěs z tkaniny, nebo dekorativní, doporučujeme ho umýt podle pokynů na štítku. Nebo, pro osvěžení, ho vložte do sušičky.

Spáry v koupelně

[hana-code-insert name=’google‘ /]Smíchejte 3/4 šálku chlorového bělícího roztoku s 4 litry vody. Použijte gumové rukavice a ochranu očí.

Použijte tuhý kartáč, kterým směs opatrně aplikujte. Dávejte pozor, aby nedošlo k nechtěné aplikaci kapaliny na okolní plochy. Směs nechte chvíli působit, poté spáry vydrhněte a opláchněte.

Tkaniny

Plíseň na tkaninách, běžné u spoceného a vlhkého oblečení, když jdete z posilovny. Nejdříve jej vezměte ven, setřete plíseň (tuhá štětka funguje nejlépe) a nechte vysušit na slunci až 3 hodiny. Bílé tkaniny poté klasicky vyperte za použití bělidla na bázi chlóru, barevné tkaniny na cca 30 minut naložte do bělidla bez chlóru, prádlo poté opláchněte a vyperte. Tato metoda skvěle funguje i u plastových sprchových závěsů, stačí přeskočit první krok a poté umýt v teplé vodě jemným cyklem.

Dřevěné povrchy

Chcete-li odstranit plísně z dřevěných skříní, obložení nebo nábytku, setřete plíseň pomocí měkkého kartáče. Pak vyčistěte malé plochy pomocí dobře navlhčeného hadříku ve směsi vody a prostředku proti plísním. Následně povrch opláchněte hadříkem navlhčeným v čisté vodě a okamžitě vysušte pomocí ventilátoru. Dřevo nepřevlhčujte, protože by mohlo dojít k deformaci a poškození povrchu. Pokud se vytvoří zakalený film, utřete oblast minerálními lihovinami.

Matrace a čalounění

Začněte vysátím celého předmětu, poté sáček s luxu ihned vyjměte, abyste zabránili úniku plísní do vzduchu při příštím vysávání. Pokud nějaké skvrny zůstanou, navlhčete povrch látkou navlhčenou ve směsi 1 šálku alkoholu a 1 šálku teplé vody – ale nejdříve proveďte bodový test na skrytém místě, abyste se ujistili, že tkanina nebude poškozena. U oplachování použijte houbičku navlhčenou čistou vodou. Několik hodin nechte pohovku, nebo matraci přirozeně vysušit, případně použijte ventilátor.

Malované zdi

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Plíseň se zpravidla objevuje na stěnách v místnostech, kde je špatná ventilace. Při prvním příznaku plísní si smíchejte 3/4 šálku bělícího roztoku se 4 litry vody. Pomocí gumových rukavic aplikujte směs měkkým kartáčkem. Nechte roztok 15 minut působit a poté opláchněte hadříkem navlhčeným vodou. Vysušte důkladně pomocí ventilátoru, cca půl hodiny. Pokud se plíseň objeví znovu, je dobré znovu vymalovat za použití barev vyrobených přímo proti plísním, vhodné do koupelen apod.

Staré knihy

Vyndejte knihy ven za ​​slunečného dne a nechte je vysušit po dobu nejméně tří hodin. Jakmile budou knihy na dotyk suché, vyčistěte plíseň suchou látkou. Odstraňte skvrny tím, že je jemně otřete měkkou látkou ponořenou v roztoku chlorového bělícího činidla a vody v poměru 1:4. Tento postup opakujte s použitím jiné měkké látky navlhčené v čisté vodě, abyste jemně odstranili chlór, ale nezničili papír. Poté stránky důkladně vysušte. Proces sušení můžete urychlit posypáním každé strany špetkou kukuřičného škrobu, nebo sody, jež absorbují zbývající vlhkost.