Nespavost si často způsobujeme sami. Alkoholem, kofeinem, nebo aktivitou před spaním

[no_pagination]

Nedostatkem spánku trpí vskutku mnoho lidí a to i přesto, že zvyšuje riziko zdravotních problémů. Zpravidla se nedostatek odrazí na všem – na naší náladě, poklesu výkonnosti, nadváhy až po poškození krátkodobé a dlouhodobé paměti. Proto se doporučuje problémům se spánkem věnovat patřičnou pozornost. No a namísto požívání řady léků na spaní, Vám přinášíme pár triků, díky kterým se ráno vzbudíte odpočatí a svěží.

Špatná teplota v místnosti

Toto je vskutku častý problém! Víme sice, že je příjemné usínat v teplé pokoji, a to zejména tehdy, pokud jsou vnější teploty hluboce pod nulou. Pravdou však je, že ideální teplota, při níž bychom měli spát, je 15 až 23 stupňů. To už ale málokdo dodržuje!

Cvičení

Fyzická aktivita stimuluje nervový systém a nabudí člověka k další aktivitě. Zejména proto je pro mnoho lidí problémové jít do posilovny pozdě večer, neboť následně nemohou usnout. Mnohem lepší je si proto zacvičit nejpozději 3 hodiny před spaním.

Čtěte také: Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Jeden cvik, 4 minuty denně a za měsíc budete mít svou vysněnou postavu!

Nedostatek času

Možná se budete divit, ale abyste si dokonale odpočinuli a Vaše tělo se stihlo plně zrelaxovat, Vám nepostačí pár hodin a už vůbec ne pravidelné dospávání během víkendů. Ideální je proto chodit do postele v přibližně stejném čase, mezi 22 a 1 hodinou, abyste měli dostatek spánku a pravidelný režim. Záleží však také na tom, jak brzy ráno potřebujete vstávat.

Světlo

Je vědecky dokázáno, že i maličké světlo z lampy či dokonce jen blikající kontrolky na notebooku dokáží tělo vyrušit. Proto platí, že čím máte větší tmu, tím lépe se Vám bude spát. Zkuste proto před spaním vypnout všechny nepotřebné spotřebiče, které by Vás mohly rušit v průběhu noci.

Hluk

Stejně, jak je to se světlem, tak je to i s hlukem. Pokud máte souseda, jež v obývacím pokoji pravidelně pořádá párty, nebo člena rodiny, který zkouší prorazit v hudebním průmyslu, doporučujeme Vám použít špunty do uší, případně si vytvořit vlastní zdroj hluku. Nemyslíme to samozřejmě tak, abyste si udělali vlastní diskotéku, ale někdy dokáží proti nespavosti pomoci zvuky deště či bouřky. Ne nadarmo se říká, že když prší, spí se nejlépe!

Využívání postele ke špatnému účelu

Množství lidí si z postele udělalo i svou malou pracovnu. Práce však v ložnici nemá co dělat! Ložnice by měla být místem pro relaxování a spánek.

Kofein

Není žádným překvapením, že káva spánku zabraňuje, vždyť si ji v práci sami často dopřáváme právě za tímto účelem. Káva však není jediný zdroj kofeinu. Najdete ho i v čokoládě, čaji a některých dalších produktech, tak pozor!

Nutit se usnout

Mnoho z nás jde do postele, aniž by skutečně chtělo spát, doufajíc, že spánek přijde sám. To ale většinou neplatí. Pokud jste neusnuli ani po 20 minutách, doporučujeme přečíst si knihu, ale ne z tabletu, to by nadělalo ještě větší škodu. Pokud nejste fanouškem knih, pak můžete zkusit jakoukoliv jinou činnost, při níž dokážete relaxovat.

Alkohol

Ačkoliv je pravda, že po pár skleničkách usnete rychleji, je také pravda, že alkohol negativně ovlivňuje Váš REM spánek. V důsledku toho se budíte unavení a k tomu s pořádnou kocovinou. Pravidlem by mělo být, že žádný alkohol alespoň 2 hodiny před spaním.

Příliš mnoho problémů v hlavě

Toto může být obzvláště náročný úkol, zvláště tehdy, kdy čelíte krizi v práci, či v soukromí. Váš mozek tak nemá čas vypnout a všechny problémy řeší i během snahy usnout. Měli byste si proto najít způsob, jak s mozek vyrušit od každodenních problémů nějakou činností – například jmenovat jména nebo země, které začínají na totéž písmeno. Klidně můžete počítat i ovečky.

Nedostatek zvyků

Zvyky a Vaše osobní rituály, které provádíte pravidelně před spánkem, Vám mohou časem spánek automaticky navodit. Někdy dokonce postačí mytí zubů. Doporučujeme taky zkusit pravidelnou sprchu, nebo vanu, ale ne horkou. Ta by Vám urychlila metabolismus, v důsledku čehož by se Vám jen těžko usínalo.

Špatná poloha

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokoušet se usnout v nepohodlné poloze je téměř nemožné. Ať už se tedy tulíte k partnerovi, nebo chcete usnout na zádech, ačkoli Vám to nikdy před tím nevyšlo, stresujete tím akorát své tělo, díky čemuž si neodpočinete. Najděte si proto polohu, ve které Vám je pohodlně a pokuste se nezměnit ji, dokud neusnete.

Zdroj fotografií: freepik.com