Dna? S nemocí králů pomůže speciální nápoj!

Dna nebo také pakostnice vzniká vlivem zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi a postihuje nejčastěji palec u nohy nebo jiné klouby, projevuje se akutními záchvaty zánětlivé artritidy. V minulosti se toto onemocnění nazývalo nemocí králů, protože postihovala vyšší vrstvy obyvatelstva. V dnešní době je dna rozšířená ještě více než kdy předtím, na vině je špatný jídelníček, nadměrná konzumace alkoholu a sycených nápojů, někdy též úraz nebo různé infekce vedoucí ke zvýšené hladině kyseliny močové v krvi. Jak s dnou skoncovat snadno v domácích podmínkách?

Příčiny vzniku dny

Zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi často doprovází vysoký krevní tlak, obezita a vyšší obsah cukrů v krvi, všechny tyto faktory vedou ke kardiovaskulárním onemocněním. Na vině je nezdravý životní styl a nevyvážená strava, ale důvodem může být také dědičné onemocnění. Ve všech případech dochází ke krystalizaci kyseliny močové, přičemž krystalky se usazují v kloubech, šlachách nebo tkáních. Zpravidla postihuje kloub palce u nohy, který může změnit barvu, oteče, je velmi bolestivý na dotek, pokožka je horká. Obtíže se léčí nesteroidními protizánětlivými léky, ale také steroidy s mnoha vedlejšími účinky. Existují však také možnosti přírodní léčby.

Metody ke zmírnění zánětu a úlevě od bolesti

Po vzoru našich babiček, které si uměly s „nemocí bohatých“ poradit pomocí lidového léčitelství, si lze ulevit od příznaků akutního zánětu a od nesnesitelných bolestí i dnes. Mezi nejdoporučovanější způsoby patří koupele ve vodě s epsomskou solí. Je vhodné tuto kúru opakovat několikrát týdně. Obdobně při náhlých bolestí pomáhá střídání teplých a studených obkladů v intervalu po 15 minutách asi každé tři hodiny, tím se docílí zmírnění otoku a úlevě od bolesti. Neméně podstatně je ale snížení hladiny kyseliny močové v krvi.

Léčivý nápoj pro snížení hladiny kyseliny močové v krvi

Snadným lékem, jak se zbavit kyseliny močové v krvi, je pít pravidelně léčivý nápoj, který si může každý snadno připravit v domácích podmínkách. Co je na jeho přípravu potřeba? Připravte si:

  • kořen zázvoru (asi 5 cm dlouhý),
  • střední grapefruit,
  • 1 hrnek čerstvého nakrájeného ananasu,
  • okurku.

Všechny přísady se rozmixují do hladké konzistence a nápoj se pije jednou denně. Velmi rychle se docílí požadovaných výsledků, nadto připravený lék napomůže vstřebávání vápníku a doplní potřebné vitamíny a minerály. Nápoj se nesmí ohřívat nebo tepelně upravovat.

Úprava jídelníčku při dně

Při léčbě dny je velmi podstatné změnit životní styl, především jídelníček a pitný režim. V rámci pitného režimu by měl nemocný dnou vypít alespoň dva litry tekutin denně a vyhýbat se alkoholu, slazeným a kofeinovým nápojům. Zcela vyřadit z jídelníčku by se měly potraviny, jako jsou sladkosti, vnitřnosti, pálivé koření nebo luštěniny. Vhodné je zvýšit konzumaci zeleniny, například celeru, ovoce, jako jsou třešně nebo jahody, a mléčných výrobků.