DNES RÁNO: Bezdomovec vrátil peněženku plnou peněz

Bezdomovectví je závažný problém, se kterým se v menší či větší míře potýkají všechny země světa. Zároveň je velice obtížné odhadnout, o jaký počet lidí se jedná, protože kromě lidí, kteří vůbec nemají domov, existuje také velice početná skupina těch, kteří žijí ne sice úplně na ulici, ale ve zcela nevyhovujících podmínkách. Pro alespoň hrubou představu lze říci, že bezdomovectvím je postiženo jistě více než 100 milionů lidí na zemí, což je obrovské číslo.

Bezdomovectví jako velký problém ve světe i u nás

Sestavovat žebříčky podle počtu lidí bez domova v jednotlivých zemích je také téměř nemožné, protože se používají nestejné definice pojmu bezdomovec a v různých zemích do této kategorie spadají různé skupiny lidí. Pokud však budeme vycházet z procentuálního podílu bezdomovců na počtu obyvatel, patří k zemím s největším procentem

  • Nový Zéland
  • Austrálie, a překvapivě také
  • Slovenská republika.

Pokud jde o situaci v České republice, podle oficiálních údajů z října 2019 bylo u nás téměř 24 000 lidí bez domova a je velice pravděpodobné, že kvůli složité situaci způsobené pandemií koronaviru se letos tento počet již nyní zvýšil razantněji, než bylo obvyklé v běžných letech.

Čtěte také: Jedná sklenička tohoto nápoje před spaním vám pomůže odstranit spoustu tuku z vašeho těla, který měl být už dávno pryč.

Člověk bez domova neznamená člověk bez charakteru

Reakce lidí na osoby bez přístřeší bývá různá, od touhy pomoci přes účast s jejich osudem, až k lhostejnosti či dokonce opovržení. Člověka však nedělá tím, čím opravdu je, majetek a čisté oblečení, ale jeho jednání, a to platí napříč staletími.

Tento příběh se odehrál v Thajsku a je příkladem toho, že hodnotu člověka nemáme posuzovat podle vzhledu, ale podle toho, jak se chová, a také příkladem toho, jak slušnost a dobrý skutek mohou člověku na dně dát novou naději a změnit mu život.

I Thajsko patří mezi země, kterým se problematika bezdomovectví zdaleka nevyhýbá. Jen v samotném hlavním městě Bangkoku jich podle odhadu žije několik tisíc. Jedním z nich byl také Woralop, který přespával na stanici metra, aby byl alespoň v noci chráněn před nepřízní počasí. Když se chystal k spánku, všiml si, že kolemjdoucímu muži vypadla z kapsy peněženka. Její majitel však bez povšimnutí pokračoval v cestě.

Woralop za ním volal, ale marně, poté se ho pokusil s peněženkou v ruce dohnat, ale muž mezitím nastoupil do soupravy a odjel. V peněžence nebyla právě malá částka peněz, jejich hodnota odpovídala přibližně 15 tisícům korun, přičemž nálezce měl ve své kapse v době nálezu mince v hodnotě pětikoruny. Woralop se ihned vydal na nejbližší policejní stanici, nález tam odevzdal a vrátil se do „své“ stanice, aniž by tušil, že tato příhoda bude mít ještě pokračování.

Ten nejlepší konec příběhu

Když policie vyrozuměla majitele peněženky, že se našla a že si ji může vyzvednout, byl velice šťastný, neboť kromě peněz v ní měl i doklady a platební karty. Původně chtěl poctivého nálezce odměnit finanční částkou, když ale zjistil, o koho se jedná, změnil názor a místo peněz mu nabídl práci v továrně, která zároveň poskytuje zaměstnancům i bydlení a plat ve výši přes 8 tisíc korun.

Woralop nabídku vděčně přijal a mezi svými novými kolegy je znám nejen díky svému příběhu, ale také díky věčnému úsměvu na rtech.