Menu

Do čeho investovat v roce 2020?

Dluhopisy jsou jakýmsi dluhem, který vzniká jejich vydavateli vůči vám – investorovi. Především státní dluhopisy jsou považovány za velmi bezpečné a nízkorizikové. Z toho důvodu jsou tedy vhodné pro konzervativní investory, kteří chtějí zejména chránit své finance před inflací a také něco vydělat. Roční úrok u dluhopisů se pohybuje okolo 4 – 5 % p.a. Dostanete se tedy lehce nad inflaci.

·        Investování do akcií se může vyplatit

Investování do akcií se již řadí mezi rizikovější, může vám však přinést velmi zajímavé zhodnocení peněz. Své peníze můžete zhodnotit klidně o 100 % za rok, nebo můžete být 20 % v mínusu. V případě akcií je třeba být nadmíru opatrný (to samozřejmě platí u jakéhokoliv typu investování). Nutné je založit si účet u akciového brokera, prostřednictvím kterého budete s akciemi obchodovat.

Stanete-li se vlastníkem akcií nějaké firmy, kromě podílu ze zisku se můžete také podílet na jejím fungování (máte-li dostatečně velký podíl). Vývoj cen akcií je však poměrně nepředvídatelný a tuto oblast spíše doporučujeme zkušeným investorům. Přesto vás to zajímá? Víte, jak začít investovat do akcií? Více v tomto článku.

·        U firemních dluhopisů si nezapomeňte firmu prověřit

Ačkoliv státní dluhopisy patří mezi nerizikové, můžete se rozhodnout pustit do většího rizika a investovat do firemních dluhopisů. Zde je však nutné mít dobré znalosti a důkladně si prověřit danou firmu, zda má potřebný potenciál a bude schopna plnit své závazky.

Dluhopisy mohou být také často zahrnuty do portfolií s akciemi, které mývají reverzní průběh. Díky tomu se můžete vyvarovat rizikovosti akcií, protože klesne-li akciový trh, firemní dluhopisy s největší pravděpodobností porostou.

·        Diverzifikace dosáhnete u investic do fondů

Podílové či indexové fondy vám umožní dosáhnout požadované diverzifikace. Jsou vhodné zejména pro investory, kteří nemají dostatečnou hotovost, aby mohli držet akcie více firem. A právě fondy, jako nástroj kolektivního investování, vám pomohou vaše peníze investovat efektivněji!

Pokud obchodujete s akciemi, pouštíte se do rizika sázky na jednu kartu (pokud nevlastníte více akcií samozřejmě). U podílových fondů však sázíte na více karet, a navíc v tom nejste sami. Díky tomu se zvyšuje také zhodnocení vašich financí a šance, že o své peníze nepřijdete.

Velkou výhodou je také zkušenost obhospodařovatele fondu. Počítejte však, že investování do fondů je dlouhodobou záležitostí (minimálně 5 let – ideálně více). Zhodnocení v případě dynamických fondů činí kolem 8 %. Přečtěte si o investování do fondů více.

·        Investování do kryptoměn pro zkušenější

Investice do kryptoměn bychom doporučili pouze zkušenějším investorům. Jejich cena prudce roste, ale stejně tak může prudce spadnout. Řadí se proto k rizikovým nástrojům investování. Nabízí však nespočet možností, které agresivní investoři ocení.

Máte-li již dostatečně diverzifikované portfolio, určitě se podívejte na kryptoměny jako je bitcoin, ethereum a litecoin. Investování do kryptoměn není složité, ale je třeba si vše důkladně prostudovat a vědět, jak kryptoměny fungují. Toto novodobé digitální platidlo nabízí opravdu nespočet možností a zisky jsou tu prakticky neomezené. Hodnotu kryptoměn určuje především nabídka a poptávka.

Jak začít investovat a stát se tak finančně nezávislým?

Nakonec vždy záleží na vás, jakou cestu a směr investování si zvolíte. Ve vyváženém portfoliu se mohou objevit akcie, dluhopisy, fondy či například bitcoin. Neexistuje žádná ideální investice, vždy záleží na konkrétním cíli a možnostech investora.

Základem na cestě za finanční nezávislostí je tvorba kvalitní investiční strategie a výběr zkušeného brokera. Součástí strategie by mělo být přiměřené množství rizik s vysokou návratností a dostatečně diverzifikované portfolio. Z investování se snažte vynechat emoce a rozhodně neinvestujte pod tlakem či s vidinou vysokých výdělků. Většinou se také vyplatí investovat dlouhodoběji, jelikož tím eliminujete krátkodobé výkyvy cen. Investice na 5, 10, 15 let a to ať už do akcií, nebo komodit, jsou rozhodně zajímavé. Jak už ale bylo řečeno, vždy záleží na vašich možnostech a preferencích. Přejeme hodně štěstí! Více si o jednotlivých metodách investování peněz můžete přečíst na webu Finex.cz

1
2
Tisk
PR články

Levné granule pro psy pořídíte i od prémiových značek

Nejsou levné granule jako levné granule. Kupovat nekvalitní granule není správnou volbou. Nejen pokud jde o zdraví vašeho pejska,…
PR články

Trend moderního designu určují i kasina

Kasina tvoří v architektuře velmi specifickou kategorii. Jejich architektura a design se často pohybují na hranici kýče a nezřídka…
PR články

Zútulněte si svůj byt pomocí dekoračních látek

Každá žena a nejeden muž chtějí mít své bydlení co možná nejkrásnější a nejútulnější. Proměňte i vy váš byt…
PR články

Jazyky vám otevřou dveře do nového zaměstnání

Právě je nejlepší čas pro studium jazyků. Pomocí nově nabytých znalostí si otevřete dveře do zaměstnání snů. Jaké jsou…
PR články

9 z 10 lidí v této hlavolamce selže a nechá…

Celý internet hledá králíka. Optická iluze obletěla doslova celý svět. Po schovaném ušákovi pátrají v Americe, Japonsku i v…
CVIČENÍ

Sportovní legíny Utopy přináší svěží módu nejen do fitka

Legíny jsou oblíbeným kusem oblečení nejen slečen a žen, které rády sportují. Na návštěvu fitness centra nebo hodinu jógy…