Do čeho investovat v roce 2020?

Máte k dispozici finanční prostředky navíc a rádi byste je v roce 2020 investovali? Pokud jste si jistí, že své finance nebudete postrádat, na nic nečekejte a začněte hned teď! Prvním krokem je vybrat si vhodnou investici.

Tento článek vám s tím pomůže a poradí, do čeho investovat v roce 2020. Získáte tak přehled, kam může člověk s průměrným příjmem investovat. Nezáleží na tom, že nemáte našetřené statisíce, zhodnotit své finance lze i s málem!

Proč začít investovat?

V dnešní technologické době se nabízí obrovské množství možností, jak si finančně přilepšit nebo zhodnotit své našetřené peníze. Každý z nás by určitě uvítal pasivní příjem, který bude vydělávat za nás, zatímco my budeme relaxovat na pláži.

Investování je svým způsobem pasivním příjmem, přičemž druhy investic a způsoby, jakými lze investovat se neustále vyvíjí. Proto je nutné se v oblasti investování stále vzdělávat a sledovat aktuální situaci.

K čemu investování slouží?

Investování pomůže zhodnotit vaše finance a slouží tak jako určitý druh přivýdělku. Pomůže vám zajistit se na stáří, ušetřit na vysněnou exotickou dovolenou nebo koupi krásného rodinného domu. Někdo investuje, aby se připravil na horší časy, které mohou přijít kdykoliv.

Můžete však také investovat s cílem, abyste své finance ochránili před inflací. Investičních cílů může být mnoho a stejně tak možností, do čeho investovat. Velkou výhodou je, že investovat lze online z pohodlí domova z vašeho počítače, tabletu nebo dokonce mobilního telefonu.

Investovat můžete z pohodlí domova, během několika málo minut a již od malých částek. Proto neváhejte a začněte klidně hned. Čím dříve s investováním začnete, tím dříve se vaše finance zhodnocují.

Do čeho začít investovat v roce 2020?

Při rozhodování, do čeho investovat si nejprve rozmyslete, s jakým rizikem chcete investovat. To znamená, jak moc chcete riskovat a kolik peněz je pro vás ještě únosné případně ztratit. Samozřejmě čím vyšší riziko, tím se zpravidla zvyšuje zhodnocení vašich financí.

Chcete-li se riziku spíše vyvarovat, zvolit můžete konzervativní investice jako jsou státní dluhopisy, termínované vklady nebo různé druhy spoření. Tento druh investování však vaše peníze ochrání pouze před inflací.

Jste-li spíše agresivní investor a nebojíte se zariskovat, budou pro vás nejspíš vhodné akcie, dluhopisy, fondy nebo kryptoměny, které vám nabídnou vyšší zhodnocení. Pojďme se nyní společně podívat na výčet zajímavých investičních možností.

 

·        Konzervativní investování do termínovaných vkladů

Jste-li konzervativec, můžete vyzkoušet investování do termínovaných vkladů. Výše zhodnocení je zde ovlivněna dobou uložení a pohybuje se okolo 2 % p.a. Jedná se o bezpečné investování, ale na měsíční exotickou dovolenou tímto způsobem pravděpodobně neušetříte.

·        Spořicí účty vám zhodnocení nepřinesou

Spořicí účty jsou v České republice sice velmi oblíbené a pro konzervativního investora bezpečnou volbou. Bohužel úroky, které jsou v současné době na spořicích účtech, často nezvládnou zabojovat ani s inflací. Stále se totiž pohybují pouze kolem 1 % p.a.

·        Bezpečné investování do státních dluhopisů

Dluhopisy jsou jakýmsi dluhem, který vzniká jejich vydavateli vůči vám – investorovi. Především státní dluhopisy jsou považovány za velmi bezpečné a nízkorizikové. Z toho důvodu jsou tedy vhodné pro konzervativní investory, kteří chtějí zejména chránit své finance před inflací a také něco vydělat. Roční úrok u dluhopisů se pohybuje okolo 4 – 5 % p.a. Dostanete se tedy lehce nad inflaci.

·        Investování do akcií se může vyplatit

Investování do akcií se již řadí mezi rizikovější, může vám však přinést velmi zajímavé zhodnocení peněz. Své peníze můžete zhodnotit klidně o 100 % za rok, nebo můžete být 20 % v mínusu. V případě akcií je třeba být nadmíru opatrný (to samozřejmě platí u jakéhokoliv typu investování). Nutné je založit si účet u akciového brokera, prostřednictvím kterého budete s akciemi obchodovat.

Stanete-li se vlastníkem akcií nějaké firmy, kromě podílu ze zisku se můžete také podílet na jejím fungování (máte-li dostatečně velký podíl). Vývoj cen akcií je však poměrně nepředvídatelný a tuto oblast spíše doporučujeme zkušeným investorům. Přesto vás to zajímá? Víte, jak začít investovat do akcií? Více v tomto článku.

·        U firemních dluhopisů si nezapomeňte firmu prověřit

Ačkoliv státní dluhopisy patří mezi nerizikové, můžete se rozhodnout pustit do většího rizika a investovat do firemních dluhopisů. Zde je však nutné mít dobré znalosti a důkladně si prověřit danou firmu, zda má potřebný potenciál a bude schopna plnit své závazky.

Dluhopisy mohou být také často zahrnuty do portfolií s akciemi, které mývají reverzní průběh. Díky tomu se můžete vyvarovat rizikovosti akcií, protože klesne-li akciový trh, firemní dluhopisy s největší pravděpodobností porostou.

·        Diverzifikace dosáhnete u investic do fondů

Podílové či indexové fondy vám umožní dosáhnout požadované diverzifikace. Jsou vhodné zejména pro investory, kteří nemají dostatečnou hotovost, aby mohli držet akcie více firem. A právě fondy, jako nástroj kolektivního investování, vám pomohou vaše peníze investovat efektivněji!

Pokud obchodujete s akciemi, pouštíte se do rizika sázky na jednu kartu (pokud nevlastníte více akcií samozřejmě). U podílových fondů však sázíte na více karet, a navíc v tom nejste sami. Díky tomu se zvyšuje také zhodnocení vašich financí a šance, že o své peníze nepřijdete.

Velkou výhodou je také zkušenost obhospodařovatele fondu. Počítejte však, že investování do fondů je dlouhodobou záležitostí (minimálně 5 let – ideálně více). Zhodnocení v případě dynamických fondů činí kolem 8 %. Přečtěte si o investování do fondů více.

·        Investování do kryptoměn pro zkušenější

Investice do kryptoměn bychom doporučili pouze zkušenějším investorům. Jejich cena prudce roste, ale stejně tak může prudce spadnout. Řadí se proto k rizikovým nástrojům investování. Nabízí však nespočet možností, které agresivní investoři ocení.

Máte-li již dostatečně diverzifikované portfolio, určitě se podívejte na kryptoměny jako je bitcoin, ethereum a litecoin. Investování do kryptoměn není složité, ale je třeba si vše důkladně prostudovat a vědět, jak kryptoměny fungují. Toto novodobé digitální platidlo nabízí opravdu nespočet možností a zisky jsou tu prakticky neomezené. Hodnotu kryptoměn určuje především nabídka a poptávka.

Jak začít investovat a stát se tak finančně nezávislým?

Nakonec vždy záleží na vás, jakou cestu a směr investování si zvolíte. Ve vyváženém portfoliu se mohou objevit akcie, dluhopisy, fondy či například bitcoin. Neexistuje žádná ideální investice, vždy záleží na konkrétním cíli a možnostech investora.

Základem na cestě za finanční nezávislostí je tvorba kvalitní investiční strategie a výběr zkušeného brokera. Součástí strategie by mělo být přiměřené množství rizik s vysokou návratností a dostatečně diverzifikované portfolio. Z investování se snažte vynechat emoce a rozhodně neinvestujte pod tlakem či s vidinou vysokých výdělků. Většinou se také vyplatí investovat dlouhodoběji, jelikož tím eliminujete krátkodobé výkyvy cen. Investice na 5, 10, 15 let a to ať už do akcií, nebo komodit, jsou rozhodně zajímavé. Jak už ale bylo řečeno, vždy záleží na vašich možnostech a preferencích. Přejeme hodně štěstí! Více si o jednotlivých metodách investování peněz můžete přečíst na webu Finex.cz