Dobrá a rychlá paměť: 4 vědecké způsoby, jak prodloužit mládí mozku

Jasným faktem poslední doby je to, že pokud mozek pravidelně necvičíte, tak dochází k tomu, že dříve nebo později začnete také zapomínat. A to je velký problém. S lidským mozkem je to totiž velmi podobné, jako třeba se svaly. Pokud zde nedochází k pravidelnému cvičení, tak postupně ochabnou a v budoucnu jsou téměř k ničemu. A to stejné jasně platí i o části těla, kterou je mozek.

Pomáhá pravidelní cvičení

Pokud nechcete, aby vám nejdůležitější orgán v těle ochabl, je třeba myslet na to, že ho musíte trénovat. Nejenom běžnými činnostmi, jelikož na místě je myslet také na pravidelná cvičení, která jsou nutností. Jedině tak docílíte toho, že se bude moci urychlit růst buněk šedé hmoty, které je velmi důležitá. Dále se vám podaří vytvořit mnoho nových spojení, která jsou velice důležitá především proto, že díky nim propojíte mozek s ostatními orgány a jinými částmi těla.

Cvičení nejsou složitá

Pokud vás zajímá, jaké jsou ony cviky na mozek, tak musíme říci, že se není nutné obávat jakýchkoliv složitostí. Ve většině případů se jedná o cviky, které jsou snadné a můžete je zvládnout kdykoliv. Pokud máte chvilku, věnujte jim čas, jelikož jedině tak prospějete právě svému mozku.

Čtěte také: Viděla jsem kamarádku, jak dává koření do pračky a nechápala jsem. Teď už to ale dělám taky!

Barevná slova

První možností, jak vyzkoušet zajímavé cviky na mozek, je rozhodně to, že budete číst barevná slova. Důležité je číst je nahlas, nikoliv jenom v duchu. V čem je tento cvik na mozek tak unikátní? Je to jednoduché. Dochází k tomu, že čtete určité slovo, například červená, ale toto slovo je napsáno jinou barvou. Třeba modrou. A to váš mozek začíná mást a právě tím ho nutíte se více soustředit a nepracovat podle zajetých standardů, které už má zajeté a které pouze opakuje.

Tabulka Schulte

Druhou možností, jak mozek trénovat, je takzvaná tabulka Schulte. I ta je poměrně zajímavá, jelikož jejím velkým unikátem je to, že podporuje periferní vidění, které má vliv na to, jak bude váš mozek pracovat. I tato tabulka je celkem zajímavá. To proto, že se jedná o tabulku, kde jsou napsaná čísla v pořadí od jedničky, až po číslo 25. A vaším úkolem je daná čísla postupně hledat. Kdo má svůj mozek vytrénovaný, může to zvládnout i do minuty. Kdo ne, musí počítat s podstatně delší dobou hledání.

Znakování

Nemusíte se bát, že by bylo nutné umět znakovou řeč. Stačí se naučit jenom dva symboly, které velmi dobře znáte. O jaké se jedná? Je to znak takzvaného míru, tedy ono typické V jako victory. Dále je to znak známý jako OK, kdo spojíte ukazovák s palcem. Tyto znaky ukazujte nejdříve na jedné a potom na druhé ruce. Potom může nastat ostrá fáze, kdy se rozhodnete dělat oba znaky najednou. Uvidíte, že necvičený mozek může mít s danou koordinací celkem velký problém a tak je na místě ho cvičit.

Psaní oběma rukama

Nejprve si vezměte tužku do jedné ruky a napište jakékoliv číslo. Potom to stejné udělejte i druhou rukou. Nemělo by se jednat o zase až tak nic složitého. A nyní to stejné zkuste ještě jednou, ale tak, že zapojíte obě ruce současně. Podobně jako v předchozím případě se to může zdát jednoduché, ale opak je pravdou. Stejně jako v případě znakování, i tady musíme říci, že se jedná o poměrně náročný úkol a tak i tím realizujete cviky na mozek, které ho pomohou dostat do formy.

Změny v životě

Mozek se naučil dělat automatizované činnosti zcela automaticky. Už ani nepřemýšlíte, do jaké ruky berete hřeben, stejně jako třeba zubní kartáček. Když někam jdete nebo jedete, jsou to stále stejné naučené cesty. A tuto samozřejmost je třeba narušovat. Jsou ta také cviky na mozek, které pomáhají. Snažte se začít dělat věci jinak. Tedy pokaždé jinými způsoby. To proto, že mozek bude muset stále aktivně pracovat, což se opět podepíše na tom, že bude fungovat mnohem lépe, než je tomu nyní.

Změny v jídelníčku

Opět se podívejme zpět ke svalům, kde jsme uváděli to, že potřebují cvičit. Jsou to ale i svaly, které potřebují také dostatečné množství správných živin. A jinak tomu není ani v případě mozku. V tomto případě máme na mysli nutnost, kterou je změna jídelníčku. Co mozek doslova potřebuje? Je to látka, která nese název fosfor. Kde ji najdete? Konkrétních potravin je více než dost. Jako příklad poslouží třeba čokoláda, ale také ryby, nebo mléčné výrobky. Dále není dobré zapomínat ani na draslík. Ten konkrétně najdete třeba v banánech, ale má své místo také v avokádu, nebo ho obsahují pomeranče a pšeničné klíčky. Třetí látkou je hořčík, které obsahují arašídy.