Dočkali jsme se! CENA PLYNU prudce klesá. Neuvěříte, čemu za to můžeme děkovat.

Konečně nějaká pozitivní zpráva. Ceny zemního plynu začaly prudce klesat kvůli teplému počasí, které by mělo trvat několik týdnů. Díky tomu ho Češi spotřebují méně než obvykle v tomto ročním období. Topná sezóna se zpozdila a v tuto chvíli nepotřebujeme ani plyn k dotápění. Jak však bylo předpovězeno, ani to nepotřebujeme.

Ušetříme i za elektřinu?


Dobrou zprávou je, že při takovém množství zemního plynu jej lze využít i k výrobě elektřiny. To znamená, že klesne i jeho cena.

Před válkou bylo Rusko nejvýznamnějším dodavatelem plynu v Evropě. Dnes má tato země na trhu s energiemi špatnou pověst. Omezením dodávek porušilo aktuální kontrakty, za což se připravují soudní spory, a Evropa začala hledat alternativní zdroje. Závislost na Rusku začala klesat. Zatímco před rokem dodávalo Rusko do Evropy až 40 % plynu, tak aktuálně je to již méně než 8 %, což má vliv i na ceny plynu.

Čtěte také: Famózní vanilkové řezy: nejjednodušší dezert s vláčnou a nadýchanou chutí, který zabere jen pár minut

https://www.kurzy.cz/

Za poslední měsíc klesla cena plynu o 36%, přičemž za jeden den, v úterý 18. října, to bylo až o 9%. Cena plynu se tak blíží ceně, jaká byla na trzích zhruba před omezením dodávek plynu z Ruska. V srpnu jsme platili 7 852 KČ za MWh, dnes jsme se dostali již k 2 821 € za MWh.

Počasí také hraje hlavní roli v tom, zda lze tyto nízké ceny udržet. V České republice je aktuálně velmi horko a poslední předpověď a klimatický výhled ukazují na nadprůměrné počasí i na další týdny. „Předpovídá se, že nadprůměrně teplé počasí bude pokračovat minimálně do začátku prosince.

Zdroj: zoznam.sk