Dokážete vyluštit tuhle hádanku? Pokud ano, patříte mezi vzácné 1 % lidí, kteří hned na první pokus řekli správnou odpověď. Otázka je přitom velmi jednoduchá. Podívejte se na sklenice a odpovězte, ve které je nejvíce vody

Logické hádanky jsou zábavné, ale občas dokáží potrápit. Dokážete přijít na to, ve které sklenici je nejvíce vody? Pokud ano, můžete na sebe být po právu pyšní. Na odpověď přišlo jen mizivé procento lidí – dokážete se zařadit mezi ně? Vyzkoušejte!

Čtyř stejné sklenice – kde je nejvíce vody?

Není nad to trochu potrénovat bystrost a logický úsudek. Tato hádanka vám pomůže oprášit staré znalosti a ověřit si, jak jste na tom s logický uvažováním.

Před vámi stojí čtyři sklenice. Všechny jsou naprosto stejné – stejná barva, stejný tvar, stejná tloušťka materiálu. I hladina vody ve sklenicích je ve stejné rovině. Přitom je ale v jedné sklenici mnohem více vody než v jiných. Přijdete na to v jaké?

Čtěte také: Jednou za čas je dobré vyprázdnit tlusté střevo od toxického odpadu! My Vám přinášíme návod, jak na to!

V každé sklenici je kromě vody i jeden předmět. Jsou to:

  • Nůžky
  • Kancelářská sponka
  • Guma
  • Hodinky

Řešení zapeklité hádanky

Zdá se vám řešení jasné? Tak si jej ověřte! Pokud půjdeme postupně, tak nejméně vody je ve sklenici, ve které jsou ponořené celé hodinky. Následuje sklenice s ponořenou částí nůžek. Na druhém místě je sklenice s gumou.

Tím se dostáváme k vítězi. Nejvíce vody je samozřejmě ve sklenici, ve které je ponořená kancelářská sponka – a proč? Protože je ze všech uvedených předmětů nejlehčí.

Jak je to možné? Odpověď je vlastně jednoduchá – Archimédův zákon. „Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná hmotnosti kapaliny tělesem vytlačené.“

Čím těžší předmět do sklenice ponoříte, tím víc kapaliny předmět „vytlačí ven“. Tedy laicky řečeno – tím méně zbyde místa na vodu.

Je-li hladina vody ve sklenicích stejná, přestože jsou ve sklenicích ponořené různě těžké předměty, znamená to, že pokud byste vodu postupně přelili do odměrky, zjistíte, že je jí v každé sklenici jiné množství. Čím lehčí předmět ve sklenici s vodou je, tím větší obsah vody naměříte.

Jak jste si poradili s řešením této hádanky´? Vzpomněli jste si na tento fyzikální zákon?