Doktoři důrazně varují všechny rodiče. Pozor na to, aby vaše dítě nesedělo v pozici „W“. Může jim výrazně ublížit, a to včetně dlouhodobých i trvalých následků

Děti rády sedí. To není nic výjimečného. Nutno ale říci, že velmi záleží na tom, jakou při sedu zaujmou pozici. Je totiž řada těch, které nijak a ničemu nevadí. Potom je jedna, která je velmi nebezpečná a lékaři před ní jasně varují. Pokud si dítě do této pozice sedne, je třeba ho ihned zvednou a snažit se o to, aby pozici změnilo. Jinak to může být v budoucnu velké následky, jelikož tato pozice je velmi nebezpečná.

Jak pozice „W“ vlastně vypadá?

Ne každý rodič ví, že je tak nebezpečná a ne každý rodič ví také to, jak daná pozice vlastně vypadá. Na toto se proto musíme podívat prioritně. Jedná se o takový styl sezení, kdy dítě sedí takzvaně mezi patami. To znamená v pozici, kdy začíná v poloze klečení a svůj zadeček postupně směřuje do oblasti nohou, která se následně dotkne podložky. Nohy jsou na zemi také, stejně jako kolena, až stehna následně směřují vzhůru.

Důvodem, proč se pozice „W“ označuje právě tímto písmenem je to, že dětské nohy toto písmeno skutečně znázorňují. To pro vás může být i vodítko, jak danou pozici můžete rozeznat. Pokud se na dítě podíváte shora, a uvidíte právě tuto pozici, musí vám být jasné, že je špatná. Ihned ho proto zvedněte.

Čtěte také: Tvarohový zákusek „malinka“: Díky našlehané jemné pěně je toto ten nejchutnější dezert, jaký jsem kdy jedla!

V čem je tato pozice problémová?

Důvodů je hned několik. Tou první je rozhodně fakt, že u této polohy nemůže tělo úplně efektivně distribuovat krev, jelikož jsou místa, kde je cévní systém vzhledem k dané poloze přiškrcen. Čím více je nějaká část těla ohnutá, tím hůře zde protéká krev. A tato poloh ukazuje, že je hned několik míst, kde se může průtok zhoršovat.

Dále nesmíme zapomínat na to, že vlivem této pozice dochází k nepřirozené poloze dětských kyčlí. Pokud bude poloha W používána dlouhodobě, může dojít k tomu, že se dané kyčle budou nepřirozeně vyvíjet a špatně růst. K čemu to vede? Samozřejmě k budoucím problémům s držením těla, což může způsobovat nejenom četné bolesti, ale může to způsobovat také nepřirozenou a problémovou chůzi, i nepřirozený estetický vzhled vašeho těla.

Dále nelze zapomínat také na určité namáhání svalů. Důkazem je to, že právě pozice W je využívána ve chvíli, kdy se aplikují určité cviky, nebo kdy se tělo chystá zvolit překážkový sed. Oba cviky jsou určené spíše na protažení a je tedy jasné, že pro tělo nejsou přirozené. Dlouhodobé namáhání dané svalové části by tak mohlo vést i k jeho poškození. I to je alarmující.

Dejte na rady lékařů a naučte dítě sedět tak, jak má

Lékaři shodně udávají, že právě pozice W je jak nepřirozená, tak z výše uvedených důvodů také nebezpečná. Je proto na místě snažit se učit dítě sedět jinými způsoby. Takovými, které jsou pro lidské tělo přirozené a které zajistí to, že nedojde k jakémukoliv narušení jeho přirozeného vývoje. Možných sedacích variant je dnes více než dost a tato mezi ně nepatří. Dejte proto dítěti na výběr tu, která pro něho bude ideální.