Domácí metody, jak vyléčit zarostlý nehet. Všechny účinné zbraně najdete ve své kuchyni

Jeden z nejčastějších problémů, který trápí naše nohy, je zarůstání nehtů. Sice se může objevit na jakémkoli prstu, ale zpravidla je typický pro palec u nohy z důvodu jeho tloušťky. Nejenže se jedná o estetický problém, ale především bolestivý stav, který nám může ztěžovat každodenní pohyb. Pokožka kolem palce může být natolik podrážděná, že existuje i riziko vzniku nepříjemných zánětů. Naštěstí i s touto situací lze něco dělat s pomocí domácích receptů.

Příčiny zarostlého nehtu

Příčiny mohou být různé, většinou mezi ně patří:

  • Špatná péče o nehty, což může zahrnovat příliš časté stříhání nehtů až hluboko do kůže
  • Dědičnost
  • Infekční nebo onkologická onemocnění
  • Příliš těsná obuv

Abyste se tomuto problému vyhnuli, je třeba vyvarovat se výše zmíněným faktorům, které napomáhají ke vzniku zarostlého nehtu. Pokud se ale u vás zdravotní problém už vyvinul, můžete zkusit následující způsoby, jak se jej zbavit. Budou-li u vás potíže přetrvávat, je vhodné zvážit konzultaci u svého lékaře.

Solná lázeň

Připravte si lavor a naplňte jej teplou vodou. Přisypte buď klasickou kuchyňkou sůl, nebo koupelovou, například himalájskou. Sůl je skvělá v boji proti infekcím, tudíž je její využití vhodné jako prevence před vznikem zánětu. Stejně tak dokáže utlumit bolest, což je v tomto případě zásadní. Pokud se u vás zánět už rozvinul, dejte si pozor na teplou vodu. Místo ní raději použijte vodu vlažnou.

Esenciální olej z čajovníku

Tea tree olej, který se získává z listů čajovníku rostoucího v Austrálii, kromě spousty jiných blahodárných účinků na naše zdraví, brání také vzniku infekcí. Co nás ale na oleji z čajovníku bude v tuto chvíli zajímat nejvíce, je, že má změkčovací účinky, které pomohou zjemnit hrubé nehty na prstech u nohou.

Jablečný ocet

Lázeň pro své nohy si můžete připravit nejen ze soli a vody, ale také z jablečného octa, jenž stejně jako předchozí dva recepty dokáže zabránit rozvoji infekce a zmírnit otoky.

Alkohol

Je dobře známo, že alkohol má skvělé čistící a dezinfekční účinky. Proto je dobrý nápad využít jej i v boji proti zarostlému nehtu. Pořiďte si čistý alkohol a naneste malé množství na vatu nebo obvaz a velice opatrně vyčistěte postižený palec. Věnujte se celému nehtovému lůžku včetně kůžičky po stranách. Je to dobrý postup k prevenci před zánětem. Pokud nemáte po ruce čistý alkohol, můžete použít i peroxid vodíku.