Domácí vonné svíčky z pomerančové kůry provoní celý byt

Pomeranče patří mezi tradiční zimní ovoce, které doplňuje potřebné vitamíny a dodává tělu vlákninu a další živiny. Oranžové citrusové plody jsou zdrojem minerálů, zejména draslíku a vápníku, ale také antioxidantů nebo kyseliny listové. Odborníci doporučují jejich pravidelnou konzumaci, protože zlepšují trávení i stav pokožky, dokonce posilují kosterní systém a regulují krevní tlak. Užitečné jsou také slupky, které rozhodně nemusí skončit v koši nebo na kompostu. Jak je upotřebit?

Všestranné použití v kuchyni

Pomeranče se dovážejí do tuzemska ze Středomoří, pěstují se v subtropických oblastech a v současnosti se jedná o nejpěstovanější citrusy po celém světě. Jsou přírodním lékem na kardiovaskulární potíže a snižují riziko onemocnění rakovinou. Jsou přísadou ve studené i teplé kuchyni, v dezertech nebo v míchaných nápojích nebo v džusech. Zdravé a chutné ovoce se loupe, přičemž slupky se mohou sušit. Drcené sušené slupky jsou výtečné do čajů nebo se přidávají nastrouhané do dezertů, současně se slupky mohou kandovat. Posloužit mohou jako přírodní osvěžovače vzduchu.

shutterstock.com

Vonné svíčky z pomerančových slupek

Různé osvěžovače nebo vonné svíčky napomáhají zlepšit vzduch v domácnosti. Vyrábí se velmi snadno. Zásadní je oloupat pomeranč tak, aby vznikly dvě stejné poloviny bez poškození vnější vrstvy. S pomocí takto vydlabaných kůr se mohou vyrobit domácí vonné svíčky, které dokonale provoní byt a zbaví různých pachů. Vyrábění zvládnou i děti, které je možné přizvat k rukodělnému tvoření. Co bude na výrobu vonných svíček potřeba? Připravte si:

Čtěte také: Jak zjistíte, že vás muž podvádí?

  • pomerančové slupky ze dvou půlek;
  • 2 ks běžných svíček v obalu.

Postup výroby:

Jak již bylo zmíněno, je třeba oloupat pomeranč tak, aby vznikly dvě stejně velké poloviny, které budou mít nenarušenou slupku. Svíčku vyjměte z obalu a opatrně spodem vytáhněte knot. Mezitím roztavte vosk ve vodní lázni, například v pevném igelitovém obalu. Umístěte knot doprostřed vydlabané poloviny, pomalu zalévejte voskem. Poté nechte ztuhnout. Tuto vonnou svíčku zapalujte pouze na ohnivzdorné podložce a dbejte, aby nezačala pomerančová kůra hořet, pak si jen užívejte příjemné citrusové vůně.