Dominik Feri odsouzený za dva případy znásilnění nastoupil do věznice v Teplicích!

Dominik Feri, někdejší poslanec a prominentní osobnost české politiky, se ocitl za mřížemi poté, co byl odsouzen k trestu odnětí svobody za dva případy sexuálního zneužití a jeden pokus o podobný čin. Po dlouhém právním boji a odvoláních musel nakonec nastoupit do výkonu trestu v teplické věznici. Tento skandální případ vyvolal v české společnosti rozsáhlou debatu o zodpovědnosti a morálce veřejných činitelů.

Odsouzení Dominika Feriho

Dominik Feri, bývalý poslanec TOP 09, byl v loňském roce uznaný vinným ze dvou případů sexuálního zneužití a jednoho pokusu o podobný čin. Soud mu vyměřil tříletý trest odnětí svobody, který Feri odmítal přijmout a ihned se odvolal. Přestože se snažil vyhnout trestu, Pražský městský soud v dubnu 2022 rozsudek pravomocně potvrdil.

Nástup do Vězení

Feri měl nejpozději 28. května 2024 nastoupit do teplické věznice, kde si má odpykat svůj trest. Výzva k nástupu mu byla doručena 23. května a podle pravidel musel do pěti dnů do vězení nastoupit. Ačkoli některé zdroje uváděly, že Feri nastoupil již v sobotu 25. května, oficiálně byl ve vězení od pondělí 27. května.

Čtěte také: Oddaný pes zemřel při ochraně své rodiny při útoku medvěda

Odmítání Viny

Dominik Feri po celou dobu trvání soudního procesu důsledně popíral svou vinu. I po vynesení rozsudku prohlásil, že „žít v právním státě znamená respektovat i ty rozsudky, se kterými bytostně nesouhlasíme, a o věcech, které se nikdy nestaly.

Facebook

Podmínky pro předčasné propuštění

Ačkoli byl Ferimu vyměřený tříletý trest odnětí svobody, existuje možnost, že by mohl být podmíněně propuštěný dříve. V Česku je možné o předčasné propuštění žádat po odpykání poloviny trestu u méně závažných trestných činů, nebo dvou třetin trestu v případě závažnějších deliktů, jako je sexuální zneužití.

Posouzení chování a nápravy

Soud při rozhodování o podmíněném propuštění zohledňuje chování odsouzeného během výkonu trestu a to, zda svým jednáním prokázal polepšení a lze od něj očekávat, že povede do budoucna lepší život. Feri bude muset v průběhu trestu přesvědčit justici o své nápravě, pokud chce dosáhnout dřívějšího propuštění.

Facebook

Důvěra v politický systém

Feriho odsouzení také podkopalo důvěru občanů v politický systém a jeho schopnost řádně postihovat provinění veřejných činitelů. Mnozí zpochybňovali, zda justice dokáže dostatečně efektivně řešit podobné případy a zajistit odpovídající tresty.

Zdroj: eXtra.cz