Drahoš proti Zemanovi sice neuspěl, ale to ho nijak nezlomilo. Naopak. Stále o funkci prezidenta přemýšlí a možnost jeho další kandidatury je stále ve hře. Bude mít podle vás šanci na úspěch, nebo skončí opět poražen?

Všichni si jistě vzpomeneme na minulou prezidentskou volbu, která tenkrát poměrně výrazně zasáhla snad každého z nás. Málokdo zůstal zcela imunní vůči debatám o tom, kdo by se na příštích pět let měl stát hlavou České republiky. Řada lidí na to měla velmi vyhraněný názor, a i velké množství kandidátů nasvědčovalo, že mezi lidmi bude mnoho nesouhlasu. První kolo nakonec do finálového běhu dovedlo dvojici Miloš Zeman a Jiří Drahoš, z níž nakonec vítězně vyšel Miloš Zeman, který tak aktuálně stále vládne Pražskému hradu.

Debaty o budoucím prezidentovi už začínají

Jenže pomalu se opět začíná diskutovat o další prezidentské volbě. Do konce mandátu sice Zemanovi zůstává ještě nějaký ten pátek, ale řada lidí už nyní diskutuje, kdo jej v úřadu nahradí. A zdá se, že mnoho lidí by chtělo dát druhou šanci neúspěšnému Jiřímu Drahošovi. On sám se dle vlastních slov opakované kandidatuře nebrání.

A přitom na začátku letošního roku mluvil o možnosti opět kandidovat dost vyhýbavě. Aktuálně však potvrdil, že jej ohledně kandidatury opět oslovuje řada lidí a on ji rozhodně zvažuje. Jeho vyjádření bylo zveřejněno jen pouhý den poté, co možnou kandidaturu naznačil také bývalý hokejový reprezentant Dominik Hašek.

Čtěte také: Používáte olivový olej nejen do salátů, ale i na vaření? ZDE je důvod, proč byste měli zvolit na vaření raději sádlo!

V současnosti je Jiří Drahoš senátorem za Prahu 4. Zvolen byl na podzim loňského roku a stal se poté předsedou senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Senátoři se v ČR volí na dobu šesti let, takže mandát mu bude končit v roce 2024, zatímco prezident se bude volit již v roce 2023.

Drahoš se nijak netají tím, že nesouhlasí se současnou politikou prezidenta Miloše Zemana. Ostře proti němu vystupoval během kandidatury a rozhodně v tom neustává. Je také jedním z těch senátorů, kteří podpořili nedávnou žalobu na Zemana. A to i přesto, že žalobu sám nepodepsal. Důvod je prý prostý – byl to on, kdo ve finále prezidentských voleb těsně prohrál. Jeho podpis by tedy snadno mohl být vnímán jako snaha o nějaké osobní zadostiučinění, což nechce riskovat. Stále ale trvá na tom, že Zeman si Ústavu vykládá svévolně a zcela účelově a žaloba je na místě.

Kandidáti pro rok 2023

Kdo by tedy v roce 2023 mohl případného kandidáta Drahoše vyzvat? Jak již bylo řečeno, kandidaturu rozhodně neodmítl ani Dominik Hašek, bývalý hokejový brankář. Jeho slova pro rádio Impuls byla však spíše vyhýbavá, takže nelze říci, zda nad kandidaturou reálně uvažuje. Již dříve naopak kandidaturu potvrdil miliardář a vlastník TV Barrandov Jaromír Soukup. Ve hře je také minulý kandidát Pavel Fischer a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. O dalších kandidátech se bude jistě hojně diskutovat a zatím se nedá předvídat, kdo všechno by mohl do prezidentského boje promluvit.

Jisté ale je minimálně to, že potřetí za sebou na Pražském hradě neuvidíme Miloše Zemana. To Ústava ČR neumožňuje. Minimálně na jedno volební období si tedy současná hlava stát ubude muset dát oddych. Vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu se ale nesjpíš nedá předpokládat, že by byl za dalších pět let schopen o kandidatuře opět uvažovat. I když nikdy neříkejme nikdy.

Jiří Drahoš se v případě své kandidatury jistě může opírat o svůj minulý úspěch. Ve volbě byl schopným a konkurujícím protikandidátem, který mnoho lidí zaujal, a jeho prohra tedy nebyla nikterak likvidační. Naopak, do posledního momentu se nedalo předvídat, jak volba dopadne, protože politické síly byly hodně roztříštěné a finální výsledek mohl skutečně překvapit. Za pět let se ale řada věcí může změnit a také závisí na tom, kdo se proti němu postaví. Silný protikandidát může Drahošovy ambice zastavit. Ale to vše se ukáže až v roce 2023, do té doby lze jen spekulovat a sledovat poltickou scénu.