David Hampl
29 ledna, 2020

Máte děti, které vám občas umí přerůst přes hlavu? Netušíte občas, jak je máte zvládnout, a proto zvolíte přísnější hlas nebo jinou přísnou metodu? Pokud tomu tak u vás je, jste na správném místě. Dnes si povíme něco o tom, proč jsou rodiče na děti občas dost přísné, proč děti neznají příčiny přísnosti a proč je přílišná přísnot občas na škodu než k užitku.

Přísnost v míře

Přísnost je druh lásky, ale také určité ztráty. Spousta lidí, resp. rodičů, si ro mnohdy bohužel neuvědomuje, což je škoda. Samozřejmě, v dnešní době je mnoho dětí, které se chovají opravdu špatně a nevhodně. Vykřikují, běhají, pískají, otravují cizí lidi atd. Na veřejnosti mezi lidmi je to opravdu nevhodné a rodič, který takto nechá dítě otravovat a vyrušovat jiné lidi, by s tím měl něco dělat. Jde opravdu o lhostejnost, nezodpovědnost a neúctu k ostatním. Rodiče to možná myslí dobře, protože chtějí, aby jejich děti byly svobodné, nicméně se to mnohdy míjí účinkem.

Přísnost na děti by rozhodně měla být, resp. dětem by měly být nastavené určité limity, jinak to dopadne velmi špatně. Pokud je ovšem přísnost na děti vyvíjena až do extrémů, je to také špatně. Děti jsou přeci jen děti. Mají být veselé, hrát si, usmívat se a poznávat svět. To je v pořádku, ale měly by také vědět, co se sluší a patří. Otravovat cizí cestující například ve vlaku hlasitým křikem nebo pobíháním rozhodně v pořádku není.

Výprask není řešení

Možná jste někdy byli svědkem, že některý rodič v záchvatu vzteku hlasitě okřiknul své dítě, aby přestalo s tím, co dělá. Často se to stává například v restauracích nebo hromadných dopravních prostředcích. Rodiče totiž mnohdy neví, jak své dítě vychovat, a proto mu tolerují spoustu věcí. Pak jim to přeroste přes hlavu a v záchvatu vzteku jim prasknou nervy a dítě seřvou. To by se rozhodně nemělo stávat.

Upozornit hned na začátku

Dnešní generace dětí je úplně jiná, má jiné zájmy, nicméně na ně mohou platit stále stejná pravidla. Jakmile udělá vaše dítě něco nevhodného, je potřeba ho na to hned upozornit a vysvětlit mu, že se to nemá. V případě, že to neuděláte, bude se to v budoucnu opakovat a vysvětlování bude mnohem náročnější. Upozornění hned na poprvé je mnohem lepší a výchovnější než pořádný výprask po několika opakováních.

Sdílejte článek