DŮLEŽITÉ: Tyto roušky vás před nebezpečným virem neochrání. Jako prevence jsou zapotřebí tyto speciální respirátory

O coronaviru jste všichni už určitě slyšeli. Médi o ničem jiném nemluví a jsou toho plné zprávy, noviny, internet, rozhlas, no prostě všude se o tom mluví. Panika a hrozba nakažení samozřejmě každý den stoupá a nikdo nemůže vědět, zda to nepostihne právě jeho. Vir, který má původ v Číně, se v posledních dnech objevil dokonce už v Evropě, a to přímo v sousedních zemích. Je tedy možná jen otázka času, kdy dorazí k nám a začne ničit. Všichni pevně doufáme, že k tomu nedojde a vir se naší republice vyhne obloukem, ale na rovinu, je to dosti naivní představa. V každém případě máme zatím čas se na vir připravit. Věděli jste například, že obyčejná rouška vás před ním neochrání? Dnes si o tom něco málo povíme.

Vir útočí nečekaně

Kdy přijde vir, neví nikdo, a proto je dobré se před ním umět chránit. Dodržování základních hygienických návyků je v tomto případě samozřejmostí, nicméně se jedná o případ, kdy klasické hygienické návyky na ochranu před coronavirem nestačí. Vir je velmi silný a dokáže na náš organismus zaútočit pěkně zostra a prorazit tak velké brány, alespoň tak to uvádějí některá média, a dokonce i studie. Z toho důvodu je potřeba chránit se lépe a kvalitněji.

Rouška vás neochrání

První, co každého napadne je samozřejmě rouška, která má tendenci chránit lidský organismus před vnikem nepřátelských virů a bakterií z vnějšího prostředí. Jak už jsme uváděli výše, coronavirus je silný a takovou roušku dokáže klidně prorazit. Na těle zdravého člověka tedy taková klasická rouška ztrácí účinek a neochrání vás. I přesto se však doporučuje, mít ji pro všechny případy u sebe. Je ovšem nutné ji pravidelně měnit, protože se právě na ní může vir zachytit.

Čtěte také: Moje kamarádka má 64 let, ale její tvář stále září a dokonce nemá vrásky a ani problémy s pokožkou. Seznamte se s jejím tajemstvím

Nakaženého však ano

Pokud si ovšem takovou běžnou papírovou roušku nasadí nakažený člověk, pak by její účinek mohl fungovat. Na těle nakaženého má obyčejná rouška smysl, alespoň tak do uvádí uznávaný lékař z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava. Pro ostatní, zdravé jedince, je pak lepší pořídit si kvalitnější ochranu, která zamezí vstupu nebezpečného coronaviru lépe než rouška papírová. Z toho důvodu nastal v poslední době velký zájem o speciální pomůcky, konkrétně ústenky a respirátory z nanovláken. Doufejme ovšem, že je nikdy nebudeme muset použít.

Respirátor vítězí na plné čáře

Zůstaneme ještě chvíli u papírových roušek. Je samozřejmé, že spousta lidí na speciální respirátory nebude mít peníze, protože se jedná o poněkud drahé zboží. Je to téma, o kterém by se dalo hodně diskutovat, ale to snad jindy. Musíme se ovšem zmínit o tom, že ani ta nejlepší a nejkvalitnější rouška se bohužel nevyrovná ani nejslabšímu respirátoru. Respirátor je proti viru prostě nejlepší volbou, špatné ovšem je, že mnoho lidí na ně finančně nedosáhne. Nezbude jim nic jiného než používat klasické roušky, které ovšem při nesprávném použití mohou riziko nákazy zvýšit.  

Buďte ve střehu

A jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem? Zásadní. Roušky zabraňují průchodu choroboplodných organismů zevnitř ven, a proto chrání hlavně okolí namísto toho, kdo ji nosí. Oproti tomu speciální respirátor chrání právě toho, kdo ho nosí před nákazou zvenku. Celá problematika je velmi komplikovaná a určitě se o ní dozvíte ještě spoustu informací. Zatím buďte jen opatrní a ve střehu.