Důležité varování! Nenechávejte své malé děti jíst popcorn bez dozoru! Číhá na ně obrovské nebezpečí s fatálními následky. Tato malá dívenka je toho jasným důkazem. Co se jí stalo a jaká byla hlavní příčina? -
Menu

Důležité varování! Nenechávejte své malé děti jíst popcorn bez dozoru! Číhá na ně obrovské nebezpečí s fatálními následky. Tato malá dívenka je toho jasným důkazem. Co se jí stalo a jaká byla hlavní příčina?

Na děti číhá všude spousta nebezpečí – dokonce i tam, kde byste jej nečekali. Své o tom ví i nešťastní rodiče zesnulé holčičky, kteří se pokouší varovat všechny ostatní. I něco tak zdánlivě neškodného jako popcorn může mít totiž zcela fatální následky.

Číhající nebezpeční

Všeobecně platí, že je potřeba dávat na malé děti velký pozor. Nejsou si ještě vědomy všech následků, které může jejich počínání mít – často tak dochází i k tomu nejhoršímu. Nejčastějších příčin úmrtí dětí do 3 let patří:

  • Udušení
  • Pády
  • Otravy
  • Utonutí

Právě nebezpečí udušení je velmi vysoké – nejen, že děti ohrožují malé předměty (například hračky), které nejsou určeny k jídlu a dítě se je stejně pokusí sníst, ale paradoxně může být nebezpečné i jídlo samotné. Mezi nejnebezpečnější potraviny z tohohle hlediska patří právě popcorn nebo rozinky.

Neštěstí nechodí po horách

Chodí totiž po lidech. Právě popcorn se stal fatální pro malou Mirrandu a její rodiče, kteří tento bolestivý příběh sdílí jako varování.

Mirranda byla šťastná holčička, která nedávno oslavila své druhé narozeniny. Právě se svojí rodinou oslavovala narozeniny svojí maminky. Snad právě proto, že byla pozornost částečně upoutána i jinam než na malou holčičku, se neštěstí přihodilo.

Mirranda zrovna hodovala na svém oblíbeném popcornu, když se najednou začala dusit. Rodiče, kteří nevěděli, co mají dělat, propadli panice a zavolali sanitku.

Tragický konec

Sanitka byla sice zavolána včas, ale i tak se zdálo, že je pro holčičku pozdě. Popcorn totiž zaskočil Mirrandě tak nešťastně, že jí zcela znemožnil dýchání – stalo se tak, že Mirrandino srdce nebilo až do příchodu sanitky.

Lékaři okamžitě začali s resuscitací. Díky jejich pohotovému zásahu se doktorům v nemocnici VCU Medical Cendar podařil téměř zázrak – holčičku přivedli zpátky k životu.

Naneštěstí byla ale prodleva příliš dlouhá a následky byly pro Mirrandu velice vážné. Její nehoda jí způsobila trvalé poškození mozku. Časem se ukázalo, že ani její ledviny nejsou v pořádku. Jejich funkce se zhoršovala a Mirranda nakonec následkům své nehody podlehla.

Prevence je základ

Mirrandini rodiče to zjistili velice krutým způsobem, ale sami se snaží, aby si to uvědomilo co nejvíce lidí – je nutné dbát na prevenci. Malé dítě se udusí velice snadno a ani rychlý zásad nemusí křehký dětský život zachránit. Přinášíme vám několik základních rad, jak se podobnému neštěstí vyvarovat.

Předně dětem neposkytujte potraviny, které by mohly vést k udušení. Popcorn a rozinky jsou nebezpečné samy o sobě, ale jde taky třeba i o kusy masa. Snažte se, aby byly nakrájené na menší kousky a snížilo se tak nebezpeční. Ideálním řešením je například rozmixované maso se zeleninou.

Hlavní je ale především dohled. Malé dítě by nikdy nemělo jíst samo – právě pro případ, že něco špatně rozkouše a zaskočí mu. Pokud na něj dáváte pozor, můžete zabránit velkému neštěstí. Nebezpečné je také, pokud dítě při jídle běhá, skáče nebo i mluví. Snažte se tyto činnosti při jídle omezit.

Samozřejmostí je pečlivá kontrola hraček a odstranění malých částí, které by dítě mohlo spolknout. To ostatně neplatí jenom na dětské hračky – z dosahu dítěte by se měly odstranit všechny drobné předměty.

Když prevence nestačí

Opatrnost je důležitá, ale ne vždy dokáže událostem zabránit na 100 % – navíc děti jsou neposedné a často se dostanou i tam, kam bychom to nečekali. Je proto důležité znám základy první pomoci při dušení:

  • Položte dítě na kolena
  • Pětkrát ho udeřte po ramenech
  • Obraťte dítě na záda
  • Pětkrát mírně zatlačte na hruď

Přivolání záchranky je samozřejmá věc. Je ale možné, že pokud by rodiče malé Mirrandy včas holčičce poskytli alespoň tuhle základní první pomoc, měl by příběh veselejší konec.

Tisk
Nezařazené

Všichni byli přesvědčeni, že je těhotná. Místo dítěte našli v…

Těhotenství je nádherné období v lidském životě, protože je to příprava na nový život. Téměř každá žena touží po vlastním dítěti,…
Nezařazené

Zavařované zelí doma zvládne každý pomocí tohoto geniálního hodspodkého receptu

Máte rádi zelí a velmi často si na něm pochutnáváte? Zkoušeli jste si ho někdy doma sami naložit a zavařit…
Nezařazené

Viděl uprostřed silnice něco zvláštního. Když přijel blíž, pochopil, proč…

Občas zahlédneme něco, co bychom rozhodně v danou chvíli a na daném místě nečekali. Celý den se nám najednou změní nenadálým…
Nezařazené

Pár rekonstruoval starý dům, když narazili na něco zvláštního ve…

Rekonstrukce našich obydlí je někdy opravdu nevyhnutelná. Chceme-li žít v bezpečném a hezkém prostředí, nezbývá nám než náš současný příbytek pořádně…
Nezařazené

Žena zemřela sama v nemocnici. Po 14 sekundách se stalo…

Smrti se mnoho lidí bojí, ale přitom není vůbec důvod. Některé duchovní směry tvrdí, že smrt je jen bránou do…
Nezařazené

Matka nechala malé dítě samotné na gauči s jejich psem.…

Pejsek rasy Beagle patří mezi oblíbené psy po celém světě. Tato roztomilá rasa dokázala okouzlit miliony lidí. Lidi ovšem dokáže…