Důležité věci, na které občas zapomíná při výchově každý rodič. Toto je 7 rozdílů mezi běžným a moudrým rodičem!

Každý, kdo se již stal rodičem, ví o výchově dětí své. Zejména ženy si ještě v době těhotenství zvyknou prostudovat rozličnou literaturu o péči a výchově ratolestí. Mámy a otcové mají jasné představy o tom, jakým způsobem se k dítěti v rozličných situacích chovat a jakým směrem ho chtějí vést. Jistě mi však dáte za pravdu, že vlivem množství povinností, špatné nálady, nezdařeného dne či hádky s partnerem jdou někdy rady z příručky nebo ideální představy bokem a rodič přepne do „krizového“ módu. Jak se chovat k dětem a jaký je vlastně rozdíl mezi klasickým a moudrým rodičem?

Cílem tohoto článku není soudit žádného z rodičů. Pravdou však zůstává, že to, co je podle rodičů nejlepší, nemusí být vždy v zájmu dítěte. Buďte i Vy moudrým a rozvážným rodičem, který dá svému synovi nebo dceři to nejlepší.

Být příkladem

[hana-code-insert name=’google‘ /]Obyčejně je mezi rodiči rozšířený názor, že dítěti je třeba se neustále plně věnovat, a proto mnoho rodičů zapomíná na sebe. Výchova dětí by však neměla zabránit rodičům, aby se věnovali i svým koníčkům a zálibám. Dítě je dokonalý pozorovatel a pokud se máma nebo táta věnuje zajímavé činnosti, je to pro dítě perfektní motivace a příklad. Navíc ho tak vedete k samostatnosti a zájmu o sport, umění nebo jinou činnost. Běžný rodič je věčným vychovatelem a hlídačem, moudrý rodič je svému dítěti i příkladem.

Čtěte také: Podívejte se, jaký oblek předvedla Monika Babišová při návštěvě Turecka. Jedná se o jednu z mála žen, která se umí na státní návštěvy skutečně obléci. Co si vzala tentokrát a jak jí to slušelo?

Učit dítě samostatnosti

Je samozřejmé, že dobrý rodič by dal svému dítěti i modré z nebe a chce mu být k pomoci v každé chvíli. Například při plnění školních povinností se to však ne vždy vyplácí. Obyčejně rodiče s dětmi tráví i hodiny při plnění domácích úkolů a školních povinností. Nemůžete však tuto odpovědnost přebírat za dítě, ono má být osobou, která se učí a plní si povinnosti. Dejte dítěti vědět, že má-li problém, či si neví rady, jste tu pro něj. Zbytek však musí zvládat samo. Klasický rodič chce dítěti pomáhat se vším, moudrý rodič ho učí samostatnosti a odpovědnosti.

Učit dítě hospodařit

Přáním a psím očím dítěte odolá asi jen málokterá máma nebo táta. Mějte však na paměti, že zahrnovat dítě hračkami vždy, když si to zažádá, není správné. Jedna věc je, že dítě tolik hraček neumí pořádně využít, dalším důvodem je přehnané rozmazlování. Učte dítě již od útlého věku, že vše je třeba si zasloužit a nic jen tak nepadá z nebe. Namísto neustálého kupování každé drobnosti zkuste dát dceři nebo synovi kapesné. Jen tak se naučí rozdělovat finance, naspořit si na vytouženou hračku a nebýt marnivé.

Odstraňte příčinu, ne následky

[hana-code-insert name=’google‘ /]Dětský hněv a pláč nepatří k věcem, které by uměli rodiče zvládat s chladnou hlavou. Pokud k tomu přidáme náročný den v práci a spousty vlastních problémů, většina rodičů dítě raději umlčí hračkou, sladkostí, nebo se uchýlí ke stupňování negativní atmosféry křikem a tresty. Netřeba však řešit projevy dítěte, dostaňte se k příčině. I když se to někdy zdá nemožné, snažte se s dítětem co nejvíce komunikovat a ptát se ho na příčiny. Obyčejně se rodič snaží hněv a pláč utlumit, skutečně moudrý rodič hledá kořen problému.

Vztah je na prvním místě

Běžní rodiče sní o skvělé kariéře a budoucnosti svých ratolestí a snaží se z nich vychovat lidi se správným vystupováním. Mít reprezentativní dítě ale není víc, než mít s tímto dítětem vřelý vztah. Pokud dítě pociťuje skutečnou lásku, rodičovskou oporu, pevné zázemí a ví, že rodič je zároveň jeho nejlepším přítelem, je mu v životě mnohem snadněji. Milované dítě, které má skvělý vztah s rodiči nemá tendence sklouznout na špatnou cestu.

Učit se z vlastních chyb

Je samozřejmé, že každý milující rodič by své potomky nejraději uchránil před všemi problémy a nástrahami světa. Rodičem budete navždy, ochráncem však jen chvíli. Nechte dítě, aby se co nejdříve začalo učit i z vlastních chyb a pokud dostane od života lekci, buďte tu vždy pro něj. Obyčejně se snažíte dítě chránit před všemi problémy a řešíte i situace, které byste nemuseli. Přehnaná péče je někdy na škodu, proto buďte moudrým rodičem, který umožní dětem získávat cenné životní lekce, na kterých se nejlépe naučí.

Nepřistřihujte dítěti křídla

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Mnoho rodičů zapomíná, že i dítě má svůj osobní prostor a své sny a touhy. I když se nám dospělákům mohou zdát naivní a nereálné, měli bychom nechat děti snít. Neberte všechno příliš vážně a nepotlačujte v dítěti toho nevinného snílka. Pokud dítě sní o jiných věcech, než jste mu naplánovali Vy, nesnažte se ho předělat na svůj obraz. Děti zde nejsou na plnění našich nerealizovaných snů. Běžně se rodiče snaží dítě natočit směrem, kterému sami věří a tlačí dítě do sfér, které dítěti nevyhovují. Moudrý rodič nechává dětem svobodu a možnost dělat vlastní rozhodnutí.