Toto je důvod, proč byste měli začít v kuchyni používat kopr. Potlačuje ošklivý kašel a pomáhá při trávení a správném fungování střev!

Je jednou z nejzdravějších surovin, jaké můžeme v kuchyni používat. Ve starém Římě a v Řecku byl svého času považován za projev náklonnosti. Co byste řekli, kdyby se Vám někdo přišel dvořit a namísto kytice přinesl svazek kopru?

[hana-code-insert name=’google‘ /]Kopr má u většiny lidí špatnou reputaci ještě z dob návštěv školní jídelny. Neznámo proč, ale většinou si ho spojujeme s takzvanou „Koprovkou“, tedy koprovou omáčkou, která se podávala většinou s hovězím masem. Pravdou je, že to ve školních jídelnách často nechutnalo vábně a ještě méně vábně se žulou. Možná i to je důvod, proč se nám kopr spojuje více s negativními vzpomínkami než s pozitivními.

Láska z minulosti

My jsme se však jeho reputaci rozhodli napravit. Přestože neexistuje nic lepšího než Koprová-křenová omáčka s kvalitním hovězím a domácí knedlíkem, zůstává pravidlem „kolik lidí, tolik chutí“. Někomu koprová omáčka chutná, jinému ne, no kopr samotný se dá používat i v jiných jídlech. A je pro naše zdraví velmi prospěšný.

Čtěte také: Proč zůstal Jaromír Jágr po pohřbu Karla Gotta sám v katedrále? Jeho verdikt bere za srdce

Výborně provoní a dochutí každý salát a věděli to už starověcí Římané, kteří ho bohatě využívali. Kromě toho, že ho darovávali ženám jako projev lásky, bohatě ho házeli i do rozličných jídel. Už tehdy totiž věděli, že kopr je vitamínová bomba a jíst by ji měl každý zdravý muž a každá krásná žena. Magické vlastnosti této rostlinky nikdo nebral na lehkou váhu a nikdo se nad ní neodvážil krčit nos.

Požitek pro tělo

Kopr fantasticky pomáhá pročišťovat krev. Kromě toho obsahuje vitamín C, F, B, karoten, železo, fosfor, vápník, draslík, ale také kyselinu olejovou. Jeho silice mají vzácnou vlastnost, a sice, dokáží potlačit alergický kašel.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Je také považován za vynikající antibakteriální činidlo, které napomáhá správnému fungování trávicího traktu a pohybu střev. Nebojte se, kopr Vás neprožene. Vaše střeva jen dostanou to správné tempo a nadýmání v důsledku plynatosti a nepohyblivosti zmizí. Kopr také snižuje stres a také krevní tlak.

Pokud Vás píchla včela, vosa či jiný hmyz, potřete si místo koprem. Má vysoké antibakteriální účinky a pomáhá hojit místo vpichu. Rovněž má fantastické účinky proti svědění. Jeho vlastnosti jsou v tomto směru podobné jako vlastnosti a účinky cibule.

Konzumace zelené dobroty Vám zajistí lepší zrak a pokud jste po namáhavém dni za počítačem unaveni a cítíte nepříjemný tlak v očích, přiložte si trochu kopru na navlhčený vatový tampon, který si dejte na 20 minut na oči.

Všechno toto dokazuje jen tolik, že kopr bychom měli všichni povinně zařadit do našeho jídelníčku, a pokud na něj i náhodou máme špatné vzpomínky, měli bychom se přinejmenším pokusit nahradit jej pozitivní realitou. Vyzkoušejte fantastické koprové saláty, omáčky, dochucovadla či jednoduše ho přidejte do fazolačky nakyselo. Odvděčí se Vám zejména Vaše zdraví!