Důvod, proč někteří lidé nemohou najít svou lásku. Zkontrolujte, zda jste jedním z těchto lidí!

Rozvodovost stoupá a seznamky vzkvétají. Je to nepoměr, který vyvolává otázku: je s námi něco špatně? Většina lidí touží po trvalém vztahu plném lásky a porozumění, ale nemnoho z nás si však takový vztah umí vytvořit a udržet. Kde leží důvody naší nespokojenosti v soužití s partnery a následného neustávajícího hledání toho správného pohádkového prince nebo princezny?

Větší výběr, větší nerozhodnost

Moderní svět už není tak striktně zaměřen na vdavky a rození dětí sotva dívka dosáhne plnoletosti. A i když tak některá učiní, má stále možnost si svou volbu partnera rozmyslet a nechat se s ním rozvést. Takové společenské podmínky nepanovaly dosud nikdy v zaznamenané lidské historii.

Mělo by to tedy znamenat, že budeme šťastnější, protože nás sociální systém nenutí zůstávat v manželství s člověkem, který nám nesedí. Jak je tedy možné, že i přesto, že máme možnost většího výběru, naše partnerství nejsou šťastnější a stále více lidí má potíže naleznout lásku a trvalý vztah?

Čtěte také: Pociťujete tyto příznaky? Pak jste se pravděpodobně zamilovali až po uši!

1. Idealizujeme si vztahy

Naše představa o ideálním vztahu je většinou založená na nerealistických očekáváních. Ten pohádkový protějšek totiž ve většině případů neexistuje. Očekáváme svého partnera dokonalého, s nehynoucí trpělivostí a porozumění vůči našim nedokonalostem. Partner je ale jen člověk z masa a krve se svými strachy a problémy z minulosti, tak jako my. Není to plastový princ z pohádky.

2. Chybí nám sebeúcta

Možná je to dáno výchovou minulého režimu a zraněními, které se dědí z generace na generaci, ale spousta z nás má v hlavě zakořeněný pocit méněcennosti. Ten pak zapříčiní to, že máme tendenci partnera neustále obviňovat ze svých vlastních chyb, které nejsme ochotni uznat.

3. Narušujeme osobní prostor druhého

Máme pocit, že partner nám patří a podle toho se k němu chováme. Pokud vytrvale narušujeme hranice našeho protějšku (a/nebo on nám), nemůže z toho nikdy vzejít spokojený a udržitelný vztah.

4. Neumíme odpouštět

Vyžadujeme pochopení, ale k ostatním býváme velmi přísní, zejména jedná-li se o partnera. Nemusíme se podvolit všem jeho náladám a výstřelkům, měli bychom si však stanovit priority a být schopni odpouštět. Není nic horšího, než vyčítat partnerovi jeho vinu z doby před třiceti lety.

5. Nejsme připraveni mít vztah

Spousta lidí hledá lásku proto, aby přehlušila svou vnitřní prázdnotu. To ale nakonec vede ke všem výše zmíněným bodům, což zdravému vztahu neprospívá. Dřív, než vstoupíme do partnerství s druhým člověkem, je dobré vyřešit si své vlastní životní problémy.

6. Jsme posedlí sami sebou

Egoismus je častým důvodem krachu vztahů. Musíme si uvědomit, že nejsme středem vesmíru a ostatní jsou stejně důležití, jako my.