Evropu čeká úplně jiná zima. Extrémní sněhové bouře bude i v České republice

Počasí v Evropě projde v příštích deseti letech zásadními změnami a Česká republika není výjimkou. Podle meteorologů je na vině globální oteplování. V západní a střední Evropě nejsou sněhové přeháňky tak běžné, ale jakmile začne sněžit, bude to pořádná vánice.

Podle vědců může Evropa do roku 2050 zaznamenat extrémní výkyvy počasí. Silný sníh by měl být těžší než dříve, ale frekvence se sníží. Pravděpodobnost normálního sněžení je snížena až o 90%. Web servere-weather.eu upozorňuje na změny počasí v zimních měsících. Podle meteorologů je na vině globální oteplování, které má dva protichůdné efekty. Zvýšená vlhkost způsobí husté sněžení, zatímco vysoké teploty sníží pravděpodobnost sněhu. Extrémní sněhové bouře se mohou vyskytnout i v mírném podnebí.

Důvodem je globální oteplování

Čtěte také: Tento matematický problém může být složitější, dokáže ho vyřešit pouze úzká skupina extrémně chytrých lidí

Extrémní sněhové bouře dnes můžeme vidět v Alpách, severním Norsku a Skandinávii. V příštích několika letech můžeme tento druh počasí vidět také v západní a střední Evropě. V posledních letech meteorologové stále častěji zaznamenávají extrémní počasí – a nejen sníh. Zvyšuje se také počet dnů s vysokou teplotou a silným deštěm. Ve střední Evropě, zejména v České republice, jsme letos také viděli další unikátní věc-tornáda. Globální oteplování znamená, že teplejší vzduch pojme více vody. Každý stupeň oteplování Země zvyšuje schopnost zadržovat vodu v oblacích o 7%. V budoucnu se proto očekává více srážek. Dnes můžeme v Evropě, Asii a Americe zažít silný déšť. Podle vědců bude například Španělsko v budoucnu nevyhnutelné.