Existují potraviny, které mají obrovské množství živin, jsou přínosem pro tělo a mají minimální množství kalorií? Ano! Ať už máte dietu nebo ne, rozhodně byste je měli zařadit do svého jídelníčku. Které to jsou? -
Menu

Existují potraviny, které mají obrovské množství živin, jsou přínosem pro tělo a mají minimální množství kalorií? Ano! Ať už máte dietu nebo ne, rozhodně byste je měli zařadit do svého jídelníčku. Které to jsou?

V létě nás často přepadnou taková horka, že ani nemáme chuť jíst. Navíc se mnozí z nás zvlášť v létě bojí přibírání a snaží se o to více hlídat si štíhlou linii všemi možnými způsoby. Jenže jíst musíme, aby naše tělo dobře fungovalo a abychom nebyli unavení a bez energie. Co tedy jíst, abychom neohrozili svoji linii a zároveň neměli prázdný žaludek? Existuje celé řada potravin, které jsou chutné, mají spoustu živin, vitamínů a minerálů, a přitom minimum kalorií. Takové potraviny můžete jíst po kilech a nemusíte se bát, že by se to projevilo na vaší váze.

Je nesmírně nutné, abychom se naučili rozpoznávat potraviny s vysokým obsahem potřebných látek a zařadili je do svého každodenního jídelníčku. Uvidíte, že rozdíl poznáte brzy. Budete se cítit lépe a plni zdraví, a zároveň vás nebude trápit příbytek na váze.

Tyto potraviny zcela splňují výše uvedená kritéria. Jsou chutné a plné prospěšných látek a živin.

Cibule

Cibule je prý nejpoužívanější zeleninou na celém světě. A je to jen dobře! Je velice chutná, a přitom obsahuje na 100 g jen 40 kalorií. Můžete s ní skvěle ochutit jakýkoliv pokrm. Obsahuje mnoho prospěšných látek, zejména bioflavonoidů. Můžete ji konzumovat zasyrova, ale také tepelně opracovanou. Vyberte si z mnoha různých druhů, které vždy dodají vašemu jídlu šmrnc a chuť.

Okurky

Okurky jsou z velké části tvořeny vodou. Proto jsou ideální zeleninou na horké letní období, jelikož pomáhají udržovat tělo hydratované. Na 100 g mají jen 16 kalorií, takže okurek můžete sníst kolik chcete zcela bez výčitek. Je výborná do salátů, ale chutná i zcela samotná nebo jako příloha k pečivu.

Celer

O celeru se moc nemluví a řada z nás jej používá vlastně jen na přípravu vývarů. Jedná se o zeleninu, která má tzv. záporné kalorie. To znamená, že tělo ve skutečnosti spálí více energie na zpracování celeru, než získá z jeho konzumace. Můžete jej tedy sníst, kolik jen chcete. Celer má mnoho prospěšných vitamínů a minerálů, a je tedy škoda, že si jej nedopřáváme častěji v čerstvé formě. Existuje skvělý recept na celerový salát či pomazán ku, která zachutná skutečně každému. Vyzkoušejte ji i vy.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta nepatří zrovna k velmi oblíbeným druhům zeleniny. Řada lidí ji zcela odmítá jíst, ale možná nevědí, že se připravují o řadu vitamínů, minerálů a antioxidačních látek. Na 100 g má jen 43 kalorií, a při dietě je výbornou zeleninou. Můžete si ji dopřát jako přílohu k masu nebo jako součást polévek.

Jablka

A nejde jen o zeleninu. I když ta má obecně méně kalorií než ovoce, i některé druhy ovoce si můžete dopřávat zcela bez výčitek. I sladké jablko má na 100 g jen 52 kalorií, což skutečně není moc. Můžete si jej tedy dopřávat dle své chuti jako často jen budete chtít. A určitě neuděláte chybu. Obsahuje velice prospěšný pektin, který je důležitý pro detoxikaci, a také další kyseliny, které ulehčují trávení a snižují riziko vzniku žlučníkových kamenů.

Pomeranče

I přes voji sladkou chuť, pomeranče si můžete i při dietě dopřávat bez výčitek. Mají na 100 g jen 47 kalorií. Jsou ale velmi bohaté na vitamín C, a proto jsou ideální tehdy, když cítíte, „že na vás něco leze“. Posilují imunitu a pomáhají léčit respirační onemocnění. Mají velké množství antioxidantů a pomáhají i pleti.

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1
2
Tisk
Nezařazené

Vzpomínáte si na malého Dennise z kultovní komedie? Je neuvěřitelné,…

To snad není ani možné, od natočení kultovní komedie Dennis – postrach okolí uplynulo již 27 let. Za tu dobu…
Nezařazené

Otec zveřejnil obrázek dítěte na Facebooku: Hned po pár prvních…

Náhody, které zachraňují životy, i tak by se dal popsat příběh, který skončil záchranou života. Když nahrál novopečený tatínek fotku…
Nezařazené

Všímavá babička zachránila vnučce život: Otrávit jí chtěla vlastní teta…

Členové rodiny by měli mít mezi sebou to nejčistší pouto. Měli by si vzájemně pomáhat a sdílet spolu to dobré…
ZE ŽIVOTA

Obrovská radost a oslava z dvojčat se proměnila v životní…

Ve chvílích, když uslyšíte slova „Je mi to líto“, automaticky očekáváte špatnou zprávu. Ta věta může znamenat, že váš život…
Nezařazené

MUDr. Martina Kopáčová upozorňuje všechny ženy i muže starší 30…

Pomerančový džus, croissant s máslem nebo kousek bábovky a káva. Klasická snídaně mnohých z nás. Přečtěte si, proč byste měli naopak vyměnit…
Nezařazené

Pavel (42): Vlastníma rukama jsem za pár tisíc postavil dokonalý…

Občas nemáme mnoho peněz na to, abychom si pořídili krásné vlastní bydlení někde na vesnici nebo ve městě. Máme tím…