Existují potraviny, které mají obrovské množství živin, jsou přínosem pro tělo a mají minimální množství kalorií? Ano! Ať už máte dietu nebo ne, rozhodně byste je měli zařadit do svého jídelníčku. Které to jsou?

V létě nás často přepadnou taková horka, že ani nemáme chuť jíst. Navíc se mnozí z nás zvlášť v létě bojí přibírání a snaží se o to více hlídat si štíhlou linii všemi možnými způsoby. Jenže jíst musíme, aby naše tělo dobře fungovalo a abychom nebyli unavení a bez energie. Co tedy jíst, abychom neohrozili svoji linii a zároveň neměli prázdný žaludek? Existuje celé řada potravin, které jsou chutné, mají spoustu živin, vitamínů a minerálů, a přitom minimum kalorií. Takové potraviny můžete jíst po kilech a nemusíte se bát, že by se to projevilo na vaší váze.

Je nesmírně nutné, abychom se naučili rozpoznávat potraviny s vysokým obsahem potřebných látek a zařadili je do svého každodenního jídelníčku. Uvidíte, že rozdíl poznáte brzy. Budete se cítit lépe a plni zdraví, a zároveň vás nebude trápit příbytek na váze.

Tyto potraviny zcela splňují výše uvedená kritéria. Jsou chutné a plné prospěšných látek a živin.

Cibule

Cibule je prý nejpoužívanější zeleninou na celém světě. A je to jen dobře! Je velice chutná, a přitom obsahuje na 100 g jen 40 kalorií. Můžete s ní skvěle ochutit jakýkoliv pokrm. Obsahuje mnoho prospěšných látek, zejména bioflavonoidů. Můžete ji konzumovat zasyrova, ale také tepelně opracovanou. Vyberte si z mnoha různých druhů, které vždy dodají vašemu jídlu šmrnc a chuť.

Okurky

Okurky jsou z velké části tvořeny vodou. Proto jsou ideální zeleninou na horké letní období, jelikož pomáhají udržovat tělo hydratované. Na 100 g mají jen 16 kalorií, takže okurek můžete sníst kolik chcete zcela bez výčitek. Je výborná do salátů, ale chutná i zcela samotná nebo jako příloha k pečivu.

Celer

O celeru se moc nemluví a řada z nás jej používá vlastně jen na přípravu vývarů. Jedná se o zeleninu, která má tzv. záporné kalorie. To znamená, že tělo ve skutečnosti spálí více energie na zpracování celeru, než získá z jeho konzumace. Můžete jej tedy sníst, kolik jen chcete. Celer má mnoho prospěšných vitamínů a minerálů, a je tedy škoda, že si jej nedopřáváme častěji v čerstvé formě. Existuje skvělý recept na celerový salát či pomazán ku, která zachutná skutečně každému. Vyzkoušejte ji i vy.

Růžičková kapusta

Růžičková kapusta nepatří zrovna k velmi oblíbeným druhům zeleniny. Řada lidí ji zcela odmítá jíst, ale možná nevědí, že se připravují o řadu vitamínů, minerálů a antioxidačních látek. Na 100 g má jen 43 kalorií, a při dietě je výbornou zeleninou. Můžete si ji dopřát jako přílohu k masu nebo jako součást polévek.

Jablka

A nejde jen o zeleninu. I když ta má obecně méně kalorií než ovoce, i některé druhy ovoce si můžete dopřávat zcela bez výčitek. I sladké jablko má na 100 g jen 52 kalorií, což skutečně není moc. Můžete si jej tedy dopřávat dle své chuti jako často jen budete chtít. A určitě neuděláte chybu. Obsahuje velice prospěšný pektin, který je důležitý pro detoxikaci, a také další kyseliny, které ulehčují trávení a snižují riziko vzniku žlučníkových kamenů.

Pomeranče

I přes voji sladkou chuť, pomeranče si můžete i při dietě dopřávat bez výčitek. Mají na 100 g jen 47 kalorií. Jsou ale velmi bohaté na vitamín C, a proto jsou ideální tehdy, když cítíte, „že na vás něco leze“. Posilují imunitu a pomáhají léčit respirační onemocnění. Mají velké množství antioxidantů a pomáhají i pleti.

Zelí

Zelí podporuje zdraví kardiovaskulárního systému a také brání vzniku rakoviny. Je také výborné při nachlazení, a přitom má jen nepatrných 25 kalorií NA 100 gramů. Rychle zaplní žaludek a nasytí i toho největšího jedlíka. Jen pozor, pokud máte slabší trávení, nadbytek zelí by vám nemusel udělat dobře. Podporuje i léčbu žaludečních vředů a chutná skvěle.

Cuketa

Cuketa je v našich zeměpisných šířkách zcela neprávem opomíjená. Přitom v jiných světových kuchyních se užívá běžně a chutná báječně. Má jen 17 kalorií na 100 gramů a je tedy ideální pro každého, kdo si rád hlídá štíhlou linii. Hodí se třeba jako doplněk k těstovinám nebo k přípravě řady zapečených pokrmů.

Květák

Má protizánětlivé účinky a přechází onemocněním srdce a cév. Výborně také podporuje trávení. Přidat jej můžete kamkoli, třeba i na pizzu. Na 100 g má jen 25 kalorií. Doplní také jakýkoliv salát a skvěle chutná v syrové i uvařené podobě.

Kapusta

Kapusta je mimořádně bohatá na nutriční látky jako jsou vitamíny a minerály. Obsahuje však třeba také bílkoviny, vlákninu a fytonutrienty. Ve 100 g má jen 49 kalorií, což se oproti jiným uvedeným zeleninám či ovoci může zdát relativně hodně, ale stále je to zcela zanedbatelné množství. Dopřát si ji tedy můžete denně dle vaší chuti.

Mrkev

Všichni dobře víme, že mrkev je důležitá pro zdraví našich očí. Kromě toho ale také reguluje krevní cukr a působí jako přírodní diuretikum. Má také protizánětlivé účinky, a navíc také většině lidí chutná. I přesto, že má příjemně sladkou chuť, má jen 41 kalorií ve 100 gramech.

Brokolice

Brokolice je zelenina bohatá na vláknin a říká se také, že je nejlepší zeleninou s proti rakovinovými účinky. Navíc je skvělým zdrojem přírodních bílkovin, což ocení zejména vegetariáni nebo vegani. Podporuje také trávení a ve 100 g najdete jen 34 kalorií.

Chřest

Chřest u nás tak není tak oblíbený, jak by si možná zasloužil být. Na 100 g obsahuje jen 20 kalorií, ale neporovnatelně vyšší množství užitečných živin. Navíc přináší velice rychle pocit nasycení a nesníte tedy tolik jiného jídla. Co tahle dopřát si místa brambor jako přílohu grilovaný chřest?

Všechny tyto kusy zeleniny nebo ovoce si jednoduše můžete dopřát zcela bez výčitek a v libovolném množství. Prospějete svému zdraví, a i své štíhlé linii. Když si každý den dáte kus od jedné zeleniny, jistě brzy poznáte rozdíl. A přitom to vlastně nic nestojí. Tak s chutí do toho.