Redakce ProSvět.cz
3 ledna, 2019

Koberce má doma většina z nás a určitě se shodneme na tom, že dokážou naše domovy příjemně zútulnit. Především pak koberce s vysokým vlasem, které jsou krásně heboučké a měkoučké, takže chodit po nich je doslova pohádka. No jo, jenže každá mince má dvě strany a to se týká i koberců - jejich stinnou stránkou je čištění, do kterého se nám většinou příliš nechce.

Také vás čištění koberců nebaví? Neustále tento úkol odkládáte a pouštíte se do něho až ve chvíli, kdy koberec doslova žadoní o váš čas a pozornost? Nebojte se! Mám pro vás perfektní tipy, díky kterým si budete čištění koberců užívat. A co je ještě důležitější, nepoužijete při tom vůbec žádnou chemii!

Čistěte koberce bez chemie. Jde to!

Patříte-li k lidem, kteří dávají přednost úklidu bez použití chemie, pak jsou následující řádky určené právě vám a vy byste si je určitě neměli nechat ujít. I já jsem si tyhle tipy na čištění koberců osvojila a skutečnost se má tak, že už je jinak nečistím.

Tip první: octová voda

Jako první možnost čištění koberců zmíním octovou vodu. Stačí smíchat 20 ml octa s 1 l čisté vody, do roztoku následně namočit houbičku nebo hadru a koberec pěkně ručně vyčistit. Jasně, dá to sice práci a zabere vám to nějaký čas, ale výsledek, kterého se dočkáte už za 20 minut, vám naprosto vytře zrak. Po nanesení roztoku na koberec jej nechte působit 20 minut a pak setřete suchým hadrem. Jistě mi dáte za pravdu, že výsledný efekt je jednoduše dokonalý!

Tip druhý: soda a sůl

Jedlou sodu a sůl máme doma všichni, tak pro na tyto dva pomocníky nevsadit i tehdy, když chcete vyčistit koberec? Výroba je opět jednoduchá: smíchejte balíček jedlé sody se třemi polévkovými lžícemi soli, tuhle směs následně vysypejte na koberec, který chcete vyčistit, nechte působit půl hodiny a poté jednoduše vysajte. Tenhle tip na čištění se mi osvědčil zvláště tehdy, kdy jsem potřebovala vyčistit mastný flek na koberci.

Tip třetí: čajové lístky

Jako poslední tu mám tip, jehož středobodem jsou vařené čajové lístky. Ty zalijte horkou vodou, nechte chvíli louhovat, poté je vymačkejte a nasypte na špinavé místo na koberci. Poté vyčkejte do chvíle, kdy lístky neuschnou a pak je jednoduše za pomoci vysavače vyluxujte. Doporučuji používat spíše na tmavých kobercích, na světlých by čajové lístky mohly zanechat skvrny.

Sdílejte článek