Fica prý zabít nechtěl! Chtěl ho jen zranit a předat mu knihu „Poselství oběti“! Nyní se mu chce omluvit!

Nedávno otřásl Slovenskem šokující incident, kdy 71letý důchodce Juraj Cintula zaútočil na premiéra Roberta Fica. Ačkoli se zpočátku zdálo, že se jednalo o pokus o vraždu, Cintulova výpověď před soudem přinesla nečekané odhalení. Podle jeho slov neměl v úmyslu Fica usmrtit, ale pouze ho zranit. Navíc pro něj měl připravenou zvláštní pozornost – knihu s názvem „Poselství oběti“, kterou chtěl premiérovi předat.

Promyšlený útok s neobvyklými motivy

Vyšetřování ukázalo, že Juraj Cintula si svůj čin důkladně naplánoval. Rozhodl se, že se „této vládě za takovou politiku pomstí“ a zvolil k tomu střelnou zbraň, kterou vlastnil legálně od roku 1992. V den útoku nasedl do auta, vzal si zbraň se zásobníky nabitými asi 10 náboji a vydal se do Handlové, kde čekal přibližně hodinu, než Fico vyjde z kulturního domu.

Zajímavé je, že Cintula tvrdí, že nikoho jiného do svého plánu nezapojil. Podle jeho slov „do toho nebude nikoho zatahovat„. Navíc počítal s možností, že při incidentu zemře. Toto odhalení naznačuje, že se nejednalo o akci organizovanou větší skupinou, ale spíše o osamocený čin zoufalého jedince.

Čtěte také: Rodiče si adoptovali vysněnou holčičku až z Číny

Střelba a zranění premiéra

Když se premiér Robert Fico přiblížil, Cintula vytáhl zbraň a asi třikrát vystřelil. Fico byl vážně zraněný, ale jeho stav se podle lékařů postupně stabilizoval a již není ohrožen na životě.

Cintula ve své výpovědi popřel, že by na premiéra zakřičel „Dělej, pojď sem!„. Místo toho tvrdí, že chtěl Ficovi předat zmíněnou knihu, kterou měl spolu se zbraní připravenou v ledvince. K předání dárku však nakonec nedošlo.

Omluva a odvolání k Ficovi

Navzdory vážnému útoku Cintula uvedl, že se těžce zraněnému premiérovi za svůj čin upřímně omlouvá. Jak sám řekl, „Co chtěl, toho už dosáhl. Uvědomuje si, že jednal naprosto nepřijatelným způsobem, nechtěl oběti ublížit.

Cintula je připravený se Ficovi osobně omluvit u soudu, pokud k tomu bude mít příležitost. Pokud ne, chce se mu omluvit písemně. Toto gesto naznačuje, že útočník si uvědomuje závažnost svého činu a lituje ho, ačkoli jeho původní motivace zůstává poněkud nejasná.

Kontext a spekulace

Cintula ve své výpovědi uvedl, že ho „neuvěřitelně iritují“ věci, které se dějí ve společnosti a v politice současné slovenské vlády. Toto prohlášení naznačuje, že jeho motivy mohly být hluboce zakořeněné v jeho nespokojenosti s politickou situací na Slovensku.

Někteří experti také spekulovali o možnosti, že Cintula mohl mít komplice. Slovenský ministr obrany Robert Kaliňák tuto variantu zmiňoval jako potenciální vysvětlení. Vyšetřovatelé však zatím žádné důkazy o spiknutí nenalezli.

Facebook

Dopad na politickou scénu a bezpečnost

Útok na premiéra Fica zasáhl celou slovenskou politickou scénu. Incident vyvolal vlnu obav ohledně bezpečnosti nejvyšších představitelů státu a vedl k posílení ochranných opatření.

Otázky se také vynořily ohledně stavu slovenské společnosti a rostoucí nespokojenosti občanů s vládní politikou. Cintulův čin může být vnímaný jako varovný signál, že napětí v zemi dosáhlo bodu, kdy se někteří jedinci uchylují k násilným akcím.

Reakce veřejnosti a médií

Případ vyvolal silné emoce a reakce v celé slovenské společnosti. Média podrobně informovala o všech aspektech incidentu a spekulovala o možných motivech a důsledcích.

Někteří občané Cintulu odsoudili jako nebezpečného zločince, zatímco jiní vyjadřovali pochopení pro jeho frustraci z politické situace. Celkově se však většina veřejnosti shodla, že násilí není řešením, a žádala důkladné vyšetření celé události.

Dopady na zdraví a psychiku Roberta Fica

Ačkoli Ficův zdravotní stav již není kritický, jeho zranění byla vážná a bude trvat delší dobu, než se plně zotaví. Útok na něj měl také značný dopad na jeho psychiku a pocit bezpečí. Premiér musel čelit traumatickému zážitku a bude muset pracovat na překonání následků tohoto incidentu. Otázkou zůstává, jak se tato zkušenost odrazí na jeho další politické působení a vedení země.

Zdroj: eXtra.cz