Jak mít krásný trávník jako na golfovém hřišti?

Jarní deště ustávají a na přelomu května a června začíná sezóna pravidelného sečení trávníku, kdy je motor sekačky slyšet z každé druhé zahrady během všedních dnů i víkendových. Jenže ouha, někdy trávník po posekání nevypadá vůbec vábně, bývají na něm skvrny nebo rezaví, výjimkou nejsou ani vypelichaná místa. Jak je možné, že sousedé mají trávník bohatý a sytě zelený, že by na něm šlo hrát golf, zatímco váš se trápí v nesnázích? Nechte si poradit od zkušených zahrádkářů!

Mulčování jako základ

Co dělat, aby tráva krásně rostla a měla sytě zelenkavou barvu? Především se musí zabránit vysušování půdy a zajistit dostatečnou výživu. První seče se musí provádět bez zásobního koše a jemně posekanou trávu použít jako přirozený mulč. První seč by měla mít výšku asi 2,5 až 5 centimetrů, aby nedošlo k poškození stébel. Mulč z posekané trávy zajistí dostatečnou vlhkost, ale současně zamezí plesnivění podrostu a kořenů.

Dostatečná zálivka

Jaro je obdobím, kdy se teploty střídají, zatímco v ranních hodinách jsou jen několik stupínků nad nulou, v odpoledních hodinách mohou přesáhnout i 25 stupňů Celsia. Trávník těmito změnami trpí, je proto nutné mu dodat vláhu pomocí večerní zálivky. Ve večerních hodinách se omezí odpařování, voda se může dostat až ke kořenům. Objem zálivky je u běžné půdy asi 15-20 milimetrů a doporučuje se zalévat asi od pátého dne po posekání zahrady, aby tráva získala na síle.

Čtěte také: Domácí aviváž: levná, ekologická a k tomu v cukuletu hotová!

Přihnojování jako u jiných rostlin

Zatímco u okrasných rostlin nebo u zeleniny se nikdo u hnojení nepodivuje, trávník přihnojuje jen málokdo, přitom je tráva stejná rostlina jako jakákoli jiná. Přihnojování je vhodné každé 2-3 měsíce, navíc se hodí v mezičase podpořit půdu minerálními látkami z domácích prostředků. Pomohou především rozdrcené skořápky z vajíček, které dodají potřebný vápník.

Mech a plevel do trávníku nepatří

Trávník se musí též pravidelně zbavovat mechu a býlí, které může prorůstat. Hodí se použít hrábě nebo vertikutátor, plevelné rostliny se mohou odstranit ručně pomocí hrabiček nebo kopáčku. Po vyplení se musí dosít plocha nebo vypelichaná místa travními semeny. Při objevení hnědých skvrn je nutné omezit zálivku, případně odstranit poškozenou trávu výkopem. Pod trsy se mohou schovávat larvy brouků, po očištění se musí zasít nová tráva.

Zdroj: irecept.cz