Pokojové rostliny jsou radostí a současně zajímavým interiérovým prvkem. Jsou však chvíle, kdy se jim nedaří a potřebují ve svém růstu podpořit. Péče musí zahrnovat nejen zálivku, sluneční svit nebo pravidelné přesazování, ale také doplňování potřebných živin. A jaká hnojiva používat? Samozřejmě lze zakoupit hnojící přípravky v zahradnickém centru, dobře ale poslouží i domácí prostředky, které jsou vždy po ruce.
Kůra z citrusů
Takřka z každého zbytku ovoce nebo zeleniny lze vyrobit domácí hnojivo, výtečně fungují kůra a zbytky z citrusových plodů. Stačí tento rostlinný odpad namočit do vody na 24 hodin a poté nálevem zalít pokojovky.
Banánové slupky pro krásné květy
Dalším ekologickým hnojivem jsou banánové slupky. Dodají živiny při přesazování nebo pro rozvoj květů, obsahují totiž hořčík, draslík a fosfor. Slupka se nakrájí najemno a přidá do zeminy, sušená slupka se může nastrouhat a přidat přímo do květníku.
Popel z dřevěného uhlí
Funguje na všechny rostliny včetně pokojových, popel z dřevěného uhlí stačí smíchat s horkou vodou, odstavit asi na 7 dní a poté nálevem hnojit rostliny jednou za dva týdny.
Ricinový olej pro zdraví rostlin
Používá se v dermatologii, výtečně funguje i na pokojové rostliny. Lžička ricinového oleje se rozpustí v litru vody a pravidelně se směsí zalévá.
Cukrová voda na kaktusy a sukulenty
Sladká voda je skvělé hnojivo pro kaktusy a sukulenty, rozpouští se ½ lžičky cukru na 100 mililitrů tekutiny.
Aspirinová terapie
Lidem pomůže od bolesti, rostlinám zase k znovuoživení. Aspirinová terapie pozvedne chřadnoucí nebo blednoucí rostliny, vrátí jim život.
Ošetřování listů mlékem
Krásně lesklých listů se docílí jejich očištěním pomocí mléka.
Hnojení pomocí aloe vera
Aloe je lék na různé neduhy nebo kožní potíže, pomůže i květinám. Do vody se přidává lžička čerstvé šťávy a roztokem se zalévají pokojovky především v zimě.
Zdroj: babcineprzepisy.pl