Hnojivo na jahody za pár korun, díky kterému budete mít velkou úrodu!

Vypěstovat si velké, chutné a příjemně sladké jahody na zahradě není problém, pokud máte doma potřebná hnojiva. Jestli potřebujete poradit s hnojivem na jahody, jste na správném místě! Skvělou zprávou je, že je jeho výroba velmi jednoduchá a bude vás stát jen pár drobných. Podívejme se, kdy byste se měli do hnojení pustit a co použít, abyste měli obrovskou úrodu. Není to vůbec složité, jen nesmíte zapomenout na žádnou z důležitých momentů během růstu vašeho oblíbeného ovoce.

Vše, co musíte vědět o hnojení jahod

Jahody se probouzí k životu po zimě během března nebo dubna podle venkovní teploty. Pomalu začne vytvářet nové listy. V této fázi byste jim měli dopřát dusíkaté hnojivo (odvar z kopřiv nebo kravský hnůj fermentovaný ve vodě v poměru 1 kg hnoje na 10 litrů vody). Další fáze hnojení přichází ve chvíli, kdy se začnou tvořit květy na jahodách. Hlavní podmínkou v tomto ohledu je to, aby byla půda vlhká.

Efektivní přírodní hnojivo na jahody

Výroba není vůbec složitá. Na 10 litrů vody potřebujete ½ lžičky kyseliny borité (v prášku předem rozpuštěném v horké vodě podle návodu), ½ lžičky manganu, 2 polévkové lžíce čpavku a 15 kapek jódu. Vše smíchejte dohromady a zalévejte půdu pod jahodami, každý keřík zvlášť. Jestli máte malé rostliny, postačí vám půl litru na jeden keřík. V případě velkého keře mu dopřejte celý jeden litr hnojiva. Nemusíte se toho obávat, protože v této fázi růstu potřebují jahody hodně živin.

Čtěte také: Glycerin jako neocenitelný pomocník pro úklid prachu

Poslední fáze hnojení

Jakmile začnou keříky jahod plodit, proveďte poslední fázi hnojení pomocí přírodní metody. V této fázi budou rostliny potřebovat zahnojit humátem draselným podle návodu na obalu. Díky těmto třem krokům budete mít obrovskou sklizeň jahod. Keře budou zdravé a velké. Navíc se můžete těšit na velké a sladké jahody. Uvidíte, že takhle dobrou sezónu jste ještě nikdy neměli! Na pěstování jahod přitom není nic složitého a vaše děti budou nadšené z bohaté úrody.

Zdroj: smakdnia.pl