Honem nakoukněte do peněženky. Možná tam najdete podklad v ceně tisíců eur. Stačí najít jednu správnou minci a mohou z vás být skuteční boháči. Jaké mince jsou cenné, jak je poznáte a proč mají takovou hodnotu?

Možná by vás to ani nenapadlo, ale i ve vaší peněžence se může ukrývat poklad za tisíce eur. Byli jste letos na dovelené v zahraničí, kde jste platili eury? Pak honem vysypte peněženku a pečlivě se podívejte na mince, které v ní máte. Dost možná vám to může změnit život. Některé totiž mají hodnotu, o které by se vám ani nesnilo.

Kromě zcela běžných kovových mincí, kterých je po celé v Evropě miliony a miliony, existují i vzácné exempláře. Hodnota takových rarit se pak přirozeně šplhá až k několika tisícům eur a mnoho sběratelů by po nich okamžitě chňaplo. Pečivě se podívejte, zda se poštěstí právě vám. Mnoho lidí o tomto vůbec netuší a třeba právě platí mincí, která významně převyšuje svou nominální hodnotu.

Mince San Marino

Začneme trošku menšími částkami. Mince San Marino byla vyražena v roce 2005 a její množství bylo 130 000 kusů. Současná cena za takovou minci je něco okolo 150 eur, což sice nejsou zas tak veliké peníze, ale přesto mnohonásobně převyšují nominální hodnotu mince. Navíc pokud je v oběhu takových mincí tolik, existuje o mnoho větší šance, že se nedopatřením taková vzácná mince dostane i k vám, zvlášť pokud jste byli na dovolené v San Marinu.

Německá dvoueurovka

Tyto mince byly vyražené v roce 2008 a mají na sobě chybu. Celkem 15 zemí Evropské unie je na minci zobrazených bez ohraničení. Do oběhu se dostalo asi 30 000 takových exemplářů a mezi sběrateli je o ně enormní zájem.

Mince Grace Kelly

Opět dvoueurová mince, který byla vyražena na počest monacké kněžny, byla vydaná v roce 2007 v počtu 20 000 kusů. Mezi sběrateli se těší velké oblibě a její cena stoupá i k hodnotě 1 500 eur.

Italský jednocent

I u této mince se něco nepovedlo. Nedopatřením byly tyto centy natisknuty na větší plíšky, které normálně odpovídají velikosti dvoucentových mincí. Stalo se tak v roce 2002 a jejich hodnota od té doby raketově stoupá. Dnes byste za takový kousek dostali klidně i 6 600 eur. Velkou výhodou je, že si této chyby relativně snadno můžete všimnout. Stačí sledovat pozorně i drobné mince a hledat mezi nimi větší vydání malého jednocentu. Takovými mincemi navíc při nákupech zřídkakdy platíme, takže jich na konci dovolené běžně máme plnou peněženku. I ve vaší se může ukrývat takový poklad.

Obecně se vyplatí sledovat, čím platíte. I u jiných měn, včetně té české, existuje řada výjimek a nepodařených sérií, které byly většinou odhaleny až poté, co se dostaly do oběhu. Cena takových mincí pak každým rokem roste a každý další sběratelský kus má ohromnou hodnotu. Bylo by přeci docela příjemné vrátit se z dovolené s penězi, namísto bez peněz? Tak investujte pár minut času a projděte si i vaši peněženku, abyste zjistili, co se v ní skutečně ukrývá. Možná budete překvapeni, co objevíte.