David Hampl
18 června, 2019

Měď byla prvním kovem, který kdy lidé používali. Středovýchodní řemeslníci přidávali tento lesklý, oranžovo-červený prvek do šperků, nástrojů, plavidel, nádobí i zbraní Kromě toho, že je měď užitečná jako kov, zabíjí nebo inhibuje růst bakterií a jiných mikroorganismů. Jedna z nejstarších dosud objevených knih, zaznamenává použití mědi pro sterilizaci hrudních ran a pitné vody. Nicméně její využití je i dnes širší než si možná myslíte, podívejte se, k čemu vám budou dobré třeba kovové mince, ty totiž měď také obsahují.

Měď je životně důležitá

Měď je přítomna v lidském těle jako minerál ve stopovém množství. Pomáhá tělu používat železo a podporuje nervovou funkci. Měď nezbytná pro následující tělesné funkce:

  • využití železa
  • nervová funkce
  • enzymové systémy
  • využití energie

Měď se nachází v mnoha potravinách. Důležité potraviny pro naše tělo jsou ořechy, brambory, zelená zelenina, měkkýši, hovězí játra nebo kvalitní čokoláda.

Měď a artritida

Nosit měděný náramek jako lék na artritidu byl populární po tisíce let. Dokonce i dnes můžete najít levné měděné náramky na přepážkách lékáren. Ale jak funguje měď? Drobné množství mědi na náramku na kůži, se absorbuje do těla. Měď pomáhá k regeneraci kloubní chrupavky, která se ztrácí na v důsledku artritidy, pomáhá léčit onemocnění a zmírňuje bolest. Opravdu měděné náramky opravdu zmírňují artritidu? Je možné, že někteří lidé, kteří nosí měď a cítí pozitivní účinky na zdraví, zažívají placebo efekt. Léčba placebem je pohotovostní nebo „fiktivní“ léčba, jejímž účelem je oklamat příjemce.

Co je artritida?

Slovo artritida se používá k popisu bolesti, otoku a ztuhlosti kloubů nebo kloubů. Artritida není jediný stav a existuje několik různých typů. Může ovlivnit lidi všech věkových kategorií, dokonce i děti a mládež. Některé formy artritidy jsou častější u starších lidí. Pokud trpíte bolestí kloubů nebo otoky, které po několika dnech nezmizí, měli byste navštívit lékaře. Zjištění, co způsobuje vaši bolest, je klíčem k nalezení správné možností léčby. I když neexistuje lék na artritidu, léčba se v posledních letech značně zlepšila a pro mnoho typů artritidy, zejména zánětlivé artritidy, je zřejmý přínos když se zahájí léčba v raném stadiu. Může být těžké říci, co způsobilo artritidu. Existuje několik faktorů, které mohou zvýšit riziko každého typu artritidy.

Artritida je bolestivá

Artritida může ztěžovat život tím, že způsobuje bolest a dělá pohyb obtížnější. Příznaky artritidy se mohou lišit týden do týdne, a to i ze dne na den. Se správnou léčbou a přístupem však můžete své příznaky zvládnout. Dna je typ zánětlivé artritidy, která může způsobit bolestivé otoky kloubů. To typicky ovlivňuje palce, ale může také ovlivnit jiné klouby v těle. Klouby postižené dnou mohou být červené a horké. Kůže může také vypadat leskle a může se loupat. Je to způsobeno tím, že v těle je příliš mnoho urátu, jinak známého jako kyselina močová. Všichni máme v těle určité množství urátu. Nicméně, nadváha nebo požívání alkoholických nápojů může způsobit, že někteří lidé budou mít ve svém těle více kyseliny močové

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je typ zánětlivé artritidy. To je to, co je známo jako autoimunitní stav. Imunitní systém je přirozeným systémem sebeobrany těla a chrání nás před infekcemi a nemocemi. Když má někdo autoimunitní stav, imunitní systém těla omylem napadá zdravé tkáně těla, jako jsou klouby, což způsobuje zánět. Zánět je obvykle důležitým nástrojem imunitního systému. Zánět nastane, když tělo pošle další krev a tekutinu do postižené oblasti bojovat s infekcí. Při revmatoidní artritidě však může zánět a extra tekutina v kloubu způsobit následující problémy:

  • Obtížný a bolestivý pohyb
  • Chemikálie v tekutině mohou poškodit kost a kloub
  • Chemikálie v tekutině mohou dráždit nervová zakončení, která mohou být bolestivá
  • Zánět může způsobit bolest a ztuhlost a způsobit trvalé poškození kloubu

 

Mezi příznaky artritidy patří oteklé a křehké klouby, otok a ztuhlost kloubů, který trvá déle než půl hodiny, těžká únava, všeobecný pocit, že se necítíte dobře. Revmatoidní artritida často začíná v malých kloubech rukou a nohou. Revmatoidní artritida může postihnout dospělé v jakémkoliv věku. Nejčastěji začíná mezi lidmi ve věku od 40 do 60 let. Je častější u žen než u mužů. Existují léky, které mohou zpomalit nadměrně aktivní imunitní systém a sníží tak bolest a otoky kloubů, pomoci si však také můžete sami.

Jednou z možností je Boswellia

Po tisíce let se Boswellia používá jako přírodní protizánětlivý přípravek. Extrakty z gumy tohoto stromu, který se nachází především v Indii, se již dlouho používají k úlevě od bolesti kloubů a zánětů. Moderní vědecký výzkum potvrdil, že kyselina boswellová obsažená v bylině je schopna zastavit tvorbu imunitních buněk zodpovědných za zánět. Při pravidelném používání je také udržován přívod krve do kloubů, což umožňuje vyživování a životaschopnost měkkých tkání. Vědecký výzkum ukázal, že Boswellia má schopnost:

  • omezovat zánětlivé procesy v těle
  • snižovat bolest

Měděné mince prý také pomohou

V úvodu článku jsme zmínili, že tělo potřebuje také měď. Podle dostupných informací i měď pomáhá při artritidě a kde ji najít? Buď v náramcích, nebo také v mincích, které lze přikládat na tělo. Látky se do kůže dostanou v nepatrném množství a krev je roznese po těle, zejména pak k místu zánětu. Trpíte artritidou? Vyzkoušejte tyto jednoduché tipy, tím přeci nic nezkazíte.

Sdílejte článek