I plastová okna vyžadují péči

Jako jedna z forem, jak ušetřit výdaje za energie, se doporučuje věnovat pozornost oknům a dveřím, které ve svém bytě či domě máte. Pokud totiž jsou okna či dveře staré a netěsnící, můžete jejich vinou každoročně doplácet za teplo velké peníze. Mnoho lidí si myslí, že pokud mají okna plastová, tento problém se jich netýká. Nemají ale tak úplně pravdu.

Stačí otočit, v zimě na jednu stranu, v létě na druhou

Dalším omylem, kterému stále poměrně mnoho lidí věří, je, že plastová okna jsou bezúdržbová, tedy, že je není třeba nikterak složitě seřizovat. Opět to není tak zcela pravda, všimli jste si, že vaše plastová okna mají ve svém rámu speciální šroub? Pokud ne, tak věřte, že právě tento šroub je pro správnou funkci plastových oken velmi důležitý, neboť se jím dá nastavovat to, jak pevně či naopak volně přiléhá křídlo okna na rám. To je samozřejmě velmi důležité z hlediska potenciálních úniků tepla, před zimou se proto vyplatí tímto šroubem mírně pootočit tak, aby okno k rámu přiléhalo o něco více a zbytečně nám z domova neunikalo teplo. V létě můžete naopak šroubem pootočit na druhou stranu, a zajistit si tak lepší cirkulaci vzduchu, a zároveň tak budete předcházet problému se vznikem plísně, na který si někteří lidé stěžují, neboť správně nevětrají a v místnostech se jim zadržuje přebytečná vlhkost. Šroub se v naprosté většině případů nachází ve spodní části otevíracího křídla okna a k manipulaci s ním obvykle stačí imbusový klíč.

Pozor také na rámy oken

Pokud jde o další údržbu plastových oken, nezapomínejte také na pravidelné čistění jejich rámů. Pokud jim nebudete věnovat náležitou pozornost, může dojít k jejich postupnému žloutnutí. Velmi jednoduchý, ale zároveň účinný přípravek k jejich čištění si můžete připravit z jedlé sody a peroxidu vodíku. Stačí pastou připravenou z těchto ingrediencí rám potřít, nechat působit po dobu dvou až tří minut a následně otřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou.

Čtěte také: Vyzkoušejte účinnou japonskou dietu! Potěší všechny milovníky banánů