Inspirujte se v Budapešti. Řízky na cikánský způsob jsou výjimečnou pochoutkou -
Menu

Inspirujte se v Budapešti. Řízky na cikánský způsob jsou výjimečnou pochoutkou

Klasická česká kuchyně má samozřejmě celou řadu velmi zajímavý, unikátních a chutných jídel. Byla by však celkem škoda držet se jenom určitých mantinelů a neochutnat jiné možnosti, které se nabízejí. Máme na mysli inspiraci okolními kuchyněmi. A jednu ze zajímavých pochoutek může přinést město Budapešť.

Maďarská kuchyně není známá jenom gulášem a klobásou

Když se řekne Budapešť, tak každý pochopitelně ví, že se jedná o Maďarsko. A když se v souvislosti s touto zemí mluví o jídle, každý si hned vzpomene na různé druhy gulášů, nebo klobás. Nutno samozřejmě říci, že dané pokrmy jsou výborné a po celém světě vyhlášené. Nejde ale o jediné pochoutky, kterými se může Maďarsko, konkrétně potom Budapešť chlubit.

Zkuste řízky na cikánský způsob

Co je tím jídlem, které máme na mysli a které je doslova dokonalé? Jsou to unikátní řízky na cikánský způsob. Pokud budete v Budapešti, rozhodně je zkuste v rámci restaurace nebo stánku najít. Pro jejich ochutnání ale nutně nemusíte jezdit až do Maďarska, jelikož může být i jednodušší cesta, jak je ochutnat. Je spojena s tím, že si je připravíte doma. A k tomu vám poslouží náš recept.

Co budete potřebovat?

Jak jsme již zmínili, jedná se o specifické řízky. Jistě už vám ve vaší hlavě naskakuje několik ingrediencí, které používáte na přípravu těch klasických. Tento recept pocházející z Maďarska je však přece jenom trochu jiný, čemuž samozřejmě odpovídá i to, co je na něho potřeba. Toto jsou suroviny, bez kterých se neobejdete:

  • 800 gramů kuřecích prsou
  • 200 gramů Solamylu
  • 3 vejce
  • Sůl a pepř

Zatím to vypadá, že se jedná o celkem klasickou variantu řízků, která se místo strouhanky bude obalovat ve speciálním těstíčku. Nutno říci, že částečně máte v této charakteristice pravdu. Není ale úplně přesná, o čemž vás dále přesvědčí i několik dalších ingrediencí, které budou nezbytně potřeba. Jedná se o:

  • 300 mililitrů leča
  • 3 lžíce worcesterové omáčky
  • 4 lžíce sójové omáčky
  • 2 lžičky klasického kari koření

Jak na přípravu?

Základem je připravit si ono specifické těstíčko. A to tak, že se jednotlivé ingredience smíchají dohromady. Přijde tam vejce, Solamyl, ingredience tekuté, stejně jako ty práškové a potom samozřejmě i lečo. Vše se důkladně promíchá a nechá se zchladnout v ledničce.

Obalení masa

Jakmile je směs hotová, je na místě obalit v ní kuřecí maso. To je připraveno klasicky. Použitá kuřecí prsa jsou nakrájená na větší plátky a v případě potřeby je není problémem rozklepat. Ne však moc, jelikož jinak bude maso až příliš suché. Vzhledem k charakteru kuřecího masa nemusí vadit, pokud budou mít řízky na tloušťku téměř jeden centimetr. Dané maso se může lehce zaprášit zbylým Solamylem a poté se vloží do mísy s těstíčkem, kde dojde k důkladnému promíchání. Maďaři dokonce doporučují přípravu den předem, díky čemuž se v noci v lednici všechny chutě lépe propojí, což se následně pozitivně podepíše také na kvalitě řízků.

Následuje klasické smažení

Je jedno, zda máte chutě hned, nebo vydržíte až do druhého dne. Postup je v obou případech stejný a už se jednoduše podobá klasické přípravě řízků. Základem je tedy nutnost vzít si pánev odpovídající velikosti, ve které necháte rozehřát dostatečnou vrstvu oleje. Nedoporučujeme používat olivový, který není určený k použití ve vysokých teplotách.

Jakmile je olej horký, je možné do něho postupně vkládat jednotlivé řízky. Dbejte na to, aby na nich byla dostatečná vrstva daného těstíčka, což přispěje k jejich velmi zajímavé chuti. Smažené jsou dostatečně z obou stran, dokud nejsou zlatavé, což je i zárukou toho, že bude dostatečně tepelně upravené i samotné kuřecí maso, které bylo základem receptu těchto specifických řízků na cikánský způsob.

Líbil se vám článek?

Tisk
Nezařazené

Nikdy nepodceňujte těchto 15 příznaků – mohou být známkou toho,…

Rakovina je zákeřná nemoc, která se může projevit kdekoliv v těle a má různé příznaky, někdy dlouhou dobu dokonce vůbec žádné.…
Nezařazené

Ivana Gottová a její dcery se rozhodly nazpívat jeden z…

Karel Gott již bohužel není mezi námi. Naštěstí nám ale po něm zůstal nespočet písní, které nám ho budou navždy…
Nezařazené

Proč se Charlottka Gottová se svým milovaným otcem nad rakví…

Zádušní mše za Karla Gotta byla poslední veřejnou příležitostí, jak se s tímto výjimečným člověkem a zpěvákem lidé mohli rozloučit. Celá…
Nezařazené

Tvrdý osud Ivany Gottové, po pohřbu přišlo ještě větší peklo,…

Kdo by si myslel, že pohřbem manžela to nejhorší pro Ivanu Gottovou skončilo, mýlil by se. I když samozřejmě samotné…
Nezařazené

Proč zůstal Jaromír Jágr po pohřbu Karla Gotta sám v…

Pohřeb Karla Gotta byl naprosto mimořádnou událostí a se zpěvákem se na zádušní mši, která se konala v katedrále svatého Víta,…
Nezařazené

Ivana Gottová na pohřbu rozbouřila vášnivou diskuzi o jejím…

Není pochyb, že úmrtí manžela bylo pro Ivanu Gottovou zcela jistě nejtěžším okamžikem jejího života. Vzhledem k tomu, jak mimořádnou osobností…