David Hampl
19 února, 2019

Delfíni jsou jedni za nejzajímavějších a velice často obdivovaných zvířat – zejména pak pro svou inteligenci, schopnost řešit různé problémy a v neposlední řadě pro sociální vazby, které si tvoří nejen v rámci své skupinky, ale i s jinými živočišnými druhy jako jsou lidé. Delfíni v našem příběhu však došli ještě o krok dál a zachránili život dokonce nejlepšímu příteli člověka. Celá událost je o to dojemnější, že jsou nám psi i delfíni velice bližší a tak je jejich vzájemná souhra něčím naprosto kouzelným.

Pes se nešťastně ocitl v kanále, odkud nebylo úniku

Turbo je jedenáctiletý dobrman. Nešťastnou náhodou spadl do vodního kanálu na Marco Island na Floridě. Sám se kvůli špatnému přístupu na břeh nemohl dostat ven a ke vší smůle pro něj, nebyl na blízku žádný člověk, který by ho vytáhl a zachránil. Dokonce si zpočátku ani nikdo nevšiml, že jejich pes zmizel, později jeho majitele nenapadlo po něm pátrat v oblasti pobřeží a tak to pro hafana nevypadalo vůbec dobře. Kdyby se neobjevila nečekaná záchrana, zajisté by se utopil.

Záchrana přišla v podobě inteligentních delfínů

Z posledních sil plavajícího Turba si všimla k jeho velkému štěstí skupinka delfínů, která okamžitě věděla, co dělat. Stěna oddělující vodu od pevné země byla moc vysoká, než aby ji pes mohl překonat sám a tak se mu rozhodli delfíni pomoci. Ač nemají ruce a nohy, díky kterým by mohli záchranu provést, poradili si díky své inteligenci zcela bravurně – začali vydávat hlasité a neustále se opakující zvuky a plavali kolem psa do té doby, než lidi začalo zajímat, co se děje a díky tomu se seběhli podívat na pobřeží. Tolik hluku, kolik začali delfíni tropit, dle slov místních obyvatel od nich ještě nikdo nikdy neslyšel. Není proto divu, že přispěchali a velmi brzy také zjistili, co neobvyklé chování těchto mořských savců způsobilo.

Velké štěstí v neštěstí

Majitelka zachráněného dobrmana Turba Cindy Burnettová svého psa hledala až patnáct hodin, než sousedé zaslechli delfíny. Není jisté, zda celou či možná ještě delší dobu plaval nebo zda do vody spadl až po chvíli toulání se po městě, ale každopádně v ní byl uvězněn vzhledem ke své zesláblosti velice dlouho; požárníci dle jeho stavu odhadli, že v kanále nejspíše celých patnáct hodin strávil. Od utopení ho dělily jen chvíle. Díky inteligentním delfínům a také rychlé práci přivolaných hasičů vše dobře dopadlo a psa se podařilo vytáhnout bezpečně na souš. Kromě únavy a značného psychického otřesu z tohoto traumatizujícího zážitku byl v pořádku a neutrpěl žádná zranění. Je až k neuvěření, jak vynalézaví a komunikačně obratní delfíni jsou a jak dokáží spolupracovat nejen s lidmi, ale chápou dobře i další zvířata. Nebýt jejich skupinky, nejspíše by Turba nikdo nenašel a utopil by se.

Sdílejte článek