David Hampl
23 června, 2022
, ,

Zero waste, někdy označované jako nulový odpad, spočívá v minimalizování odpadu a vyhazování věcí. Dbá na ochranu životního prostředí a ekologii. Příznivci vyzývají k tomu, aby lidé minimalizovali používání plastů a podporovali recyklaci běžných produktů. Koneckonců, pokud lze jakékoliv věci vdechnout druhý život, byla by škoda toho nevyužít.

https://sovkusom.ru/

Ozdobte si interiér proložkami

Například ze zcela obyčejných kartonových proložek na vejce můžete vyrobit velmi dekorativní obklady na zeď. Jedná se o velmi zajímavý nápad, který vám navíc ozdobí interiér. Po přečtení tohoto článku už nikdy proložky vyhazovat nebudete, ale začnete z nich tvořit úžasné věci. Imitace zdiva vypadá působivě a zajímavě, a zatímco za pravé obklady byste dali poměrně dost peněz, díky vlastní výrobě vás budou stát jen pár korun.

Kromě proložek na vejce budete potřebovat také trochu vody, polyethylenovou folii, popisovač, pravítko, sádru, papírové utěrky, špachtli, plastový kbelík nebo starou mísu, dokončovací tmel, akrylové barvy a vhodný štětec. Nejprve rozprostřete folii a její okraje zatižte těžkými předměty, aby se neshrnovala. Pomocí pravítka a fixy na ní vyznačte rozměry vašich budoucích obkladů.

https://sovkusom.ru/

Jak na to?

Z kartonové proložky rukama odtrhávejte jednotlivé kusy, část po části, a pokuste se z nich natrhat co nejmenší kousky. Vložte je do připraveného kbelíku.

https://sovkusom.ru/

Množství závisí na tom, kolik obkladů plánujete dělat, pro začátek můžete zkusit tři větší proložky. Roztrhaný karton zalijte teplou vodou a nechte několik hodin máčet, aby změkl.

https://sovkusom.ru/

Když je karton promočený, přidejte dvě polévkové lžíce sádry a důkladně směs promíchejte. Pokud se vám zdá směs příliš tekutá nebo pokud jste použili víc proložek, můžete přidat víc sádry.

https://sovkusom.ru/

Folii otočte tak, aby zakreslené čáry byly vespod, a papírovou páskou ji přilepte k podlaze nebo ke stolu. Poté začněte opatrně rozprostírat papírovou hmotu do jednotlivých zakreslených okének.

https://sovkusom.ru/

Opatrně vytvarujte požadované tvary

Pomocí špachtle vytvarujte každou jednotlivou „cihličku“. Snažte se, aby od sebe byly oddělené a nespojily se v jednu velkou placku.

https://sovkusom.ru/

Přebytečnou vodu postupně odsávejte papírovými utěrkami. Obklady nechte schnout tři až čtyři hodiny, klidně i déle, pokud budou i po této době stále vlhké. Po čase je můžete i otočit a nechat proschnout z druhé strany.

https://sovkusom.ru/

Po uschnutí naneste na obklady vrstvu dokončovacího tmelu zředěného vodou.

https://sovkusom.ru/

Poté je opět vysušte, nejlépe na vzduchu. Úplné vytvrzení může trvat až dvanáct hodin.

https://sovkusom.ru/

Poslední bod je volitelný – obklady můžete nechat tak, jak jsou, nebo je natřít akrylovou barvou. Kromě toho, že jim tím dáte libovolnou barvu, budou se méně špinit. Až budete mít dostatek obkladů na celou zeď, kterou chcete pokrýt, můžete s nimi začít zdobit interiér. Do exteriéru vhodné nejsou. Můžete je také sbírat postupně několik měsíců a obdarovat s nimi přátele a příbuzné.

Zdroj: sovkusom.ru

Sdílejte článek