Chcete získat bohatou sklizeň jahod? Pak musíte dbát na správnou výživu rostlin. Na trhu je k dostání obrovské množství hnojiv, které slibují zlepšení růstu a velkou úrodu. Tato hnojiva ale nemusí být pro jahody vždy vhodná. Kromě hnojení je navíc na jaře třeba ze zahrady odstranit všechnu mulčovací kůru, stejně jako suché a spadané listy, aby se půda rychle prohřála sílícím sluncem.
Které odrůdy se vyplatí pěstovat?
Jaká odrůda jahod je pro pěstování nejlepší? Velmi dobře se osvědčila odrůda Tsarskoye Selo, která má specifické vlastnosti. Keře a stonky květů bývají pod úrovní listů. Obecně je tato odrůda známá dobrými výnosy a je také odolná vůči různým chorobám. Už první sklizeň je velká, plody mohou mít až přes 30 gramů, jsou tmavě červené a oválné.
Další odrůdou vhodnou pro pěstování je Lambada. Tyto keříky jsou pokryté velkými listy, stopky jsou pak vyšší než listy. Rostlina je mrazuvzdorná a odolná vůči vadnutí, a to i v horkých dnech. Také není náchylná k houbovým chorobám a úspěšně odolává i chladnějšímu podnebí. Sklízet budete velké husté bobule s jasně červenou dužninou.
První hnojení by mělo proběhnout na jaře
Jahody poprvé hnojte na jaře, když se objeví první listy. Hnojivo musí obsahovat dusík, takže nejlepší variantou je močovina. Smíchejte malé množství močoviny s deseti litry čisté vody a zalévejte rostliny rovnou ke kořenům. Když jahodník začne kvést, je třeba ho přihnojit čpavkem, který rostlinu také dezinfikuje a odežene slimáky. Stačí polévková lžíce rozpuštěná v deseti litrech vody.
I po odkvětu by jahody měly být hnojené dřevěným popelem. Nasypte 200 gramů popela do kbelíku, poté zalijte litrem vroucí vody. Promíchejte a nechte 24 hodin odstát. Přidejte dalších devět litrů vody a rostliny zalijte. Chcete-li po sklizni rostlinu zásobit stopovými prvky, přihnojte jahody dvěma polévkovými lžícemi nitrofosfátu a šálkem dřevěného popela rozpuštěných v deseti litrech vody. Pod každý keř nalijte litr roztoku.
Zdroj: ohlyad-dnya.pro